Kilka słów na Dzień Jeża

Czy wiecie, że dzisiaj, 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża?! Trochę kłujące, ale jakże urocze święto! 🙂

dzień jeża

I choć jeże w swoje święto najczęściej już śpią albo właśnie układają się do snu, to jest to też właściwy moment, żeby przypomnieć kilka istotnych informacji, które mogą uratować im życie. Wbrew pozorom jeży jest coraz mniej i grozi im całkowite wyginięcie! A że świat byłby smutny bez tych małych kolczastych stworzonek, chyba nie muszę nikogo przekonywać!?

jeż z plasteliny

Teraz, późną jesienią zdrowe, najedzone jeże zasypiają zwinięte w kłębek w legowisku zbudowanym z liści, gałęzi i trawy, nie przeszkadzajcie im i nigdy ich nie budźcie, niestety raz obudzone, najczęściej nie będą już mogły zasnąć ponownie. Nigdy też, nie podpalajcie sterty liści bez sprawdzenia, czy nie ma w niej lokatora!

jeże jeżyki

Jeże, które nie zasnęły to najczęściej jeże chore lub też urodzone w lecie maluchy, którym nie udało się osiągnąć masy ciała koniecznej do hibernacji. Takie jeżyki są często aktywne w dzień, gdyż korzystając z ostatnich ciepłych promieni jesiennego słońca próbują posilać się i nadrobić niedobory wagi. Niestety… nie maja już na to szans, dlatego jeśli się nimi nie zaopiekujecie nie przeżyją zimy!

jesień

Nasz jeżyk Ciasto-Plasto przypomina:

  • jeże są zwierzętami objętymi w Polsce ochroną, jeśli spotkacie takiego, który potrzebujące Waszej pomocy powinniście zareagować!
  • późną jesienią, zimą i wczesną wiosną jeże śpią, jeżeli zobaczycie takiego, który nie śpi to znak, że na pewno potrzebuje pomocy!
  • nigdy nie podpalajcie stert suchych liści, czy gałęzi, to właśnie w nich najczęściej zimują jeże

jeż z ciasto plasto

  • w miesiącach, w których nie śpią,jeże są aktywne dopiero po zmierzchu, jeśli spotkacie jeża w dzień, to również znaczy, że potrzebuje Waszej pomocy!
  • jadąc wieczorem samochodem przez podmiejskie drogi warto zwolnić, jeża zwykle można wypatrzyć wcześniej i bezpiecznie ominąć, jeśli natomiast znajdziecie jeża potraconego przez samochód, zawieźcie go do weterynarza
  • jeże to najczęściej zwierzęta miejskie, nie wywoźcie ich do lasu!
  • w lecie warto wystawić im miseczkę z wodą, na pewno będą wdzięczne

jeż zabawa
Jeśli zachodzi taka potrzeba, nie wahajcie się pomóc kolczastej kuleczce! W internecie można znaleźć wiele fundacji i gabinetów weterynaryjnych, które zajmują się jeżami. W razie potrzeby warto się z nimi skontaktować –  jeśli nie jesteście pewni co i jak zrobić, na pewno chętnie rozwieją Wasze wątpliwości.

jeż plastyka

 

Felicja