Sztuka na… folii aluminiowej

1 godzina + czas schnięcia
three

Zapewne każdy z nas miał choć raz taki moment w swoim życiu, kiedy trzymając w ręce coś z pozoru zwykłego jak wacik, gumka do włosów, czy wykałaczka, nagle uświadomił sobie jak wiele fajnych i twórczych rzeczy dałoby się z tego wykonać! Malowanie na soli lub ryżu, figurki z kamienia czy zwierzaki z rolki po papierze toaletowym. 

sztuka na folii

Tym razem przygotowałam dla Was tutorial, w którym naszym głównym bohaterem będzie folia aluminiowa z gościnnym udziałem farbek witrażowych! Malowanie, gniecenie i gładzenie. Zapraszam do zabawy. 😊

Czego będziemy potrzebować:

  • spożywcza folia aluminiowa
  • farbki witrażowe „Glass Deco”
  • klej płynny
  • gruba kartka lub kawałek kartonu
  • ołówek

kredki glass deco

1. Praca, którą będziemy robić, jak już pewnie zdążyliście zauważyć na tytułowym zdjęciu, ma wypukłe kontury. Nasze dzieło będzie bowiem poniekąd twórczością 3D. Trochę jak płaskorzeźba. 😉 Ale żeby wykonać takie kontury na folii, musimy zacząć od początku. Bez szkicu trudno będzie nam pójść dalej, dlatego sięgamy po ołówek i wykonujemy go na sztywnej kartce lub kartonie.

szkic ołówkiem

Pamiętajcie przy tym kroku, aby zbytnio nie skupiać się na detalach, ponieważ nie będą one później widoczne. Ja postanowiłam  zainspirować się trochę twórczością Van Gogha a dokładnie jego obrazem „Gwiaździsta noc” i dodałam w paru miejscach kręgi i zawijasy które od razu dodały więcej życia mojemu obrazkowi.

biały klej na szkicu

2. Na skończony szkic nakładamy klej. Najeżdżając na narysowane wcześniej linie tworzymy tym samym kontur wypukły. 

nietypowe techniki

3. Możemy zrobić sobie przerwę na kakao lub ciekawą książkę, podczas gdy klej będzie schnął. 😊 Po tym czasie sięgamy po folię aluminiową i stronę bardziej matową smarujemy klejem.

folia z klejem

Folię przyklejamy do naszej kartki lub kartonu. Opuszkami palców gładzimy folię tak, aby dobrze przywarła do kartki i aby wyraźnie zaznaczyła nasze wypukłe kontury. Odstającą folie możemy przyciąć lub zawinąć do tyłu.

folia przyklejona na projekt

obrazek gotowy do koloru

4. Czas na kolor. 😊 Pewnie pierwsze co chcieliście wziąć do ręki to czarny kontur. Ale tym razem wychodzimy trochę poza schematy! Tym bardziej, że kontury mamy już odznaczone na folii. Postanowiłam jedynie wyraźniej zaznaczyć moje drzewka poprawiając kontur, ale jasnym kolorem. Resztę obrazka wypełniłam różnymi kolorami tak, aby jeszcze  bardziej podkreślić wypukłe niepomalowane kontury. I jak Wam się podoba? 😊

kolorowe farby witrażowe

obrazek kolorowy ze złotymi konturami

Myślę, że efekt końcowy jest naprawdę ciekawy i sama jeszcze poeksperymentuję tą techniką. Powodzenia!

nietypowy projekt

prezent dla rodziny

 

Basia