Zabawy kuchenno-plastyczne: Barwiona sól

30 - 45 minut
two

Sól w plastyce może mieć dwojakie zastosowanie. Można tworzyć nią różnorakie, ciekawe efekty na pracy wykonanej za pomocą farb wodnych (patrz: Malowanie solą) lub też można odwrócić role i sól wykorzystać do malowania na niej. A jak to w praktyce wygląda? Dla wszystkich zaciekawionych i spragnionych nowych inspiracji przygotowałam poniższy tutorial. Zapraszam!😊

kolorowa sól

Czego potrzebujemy:

  • biała kartka, najlepiej z bloku technicznego
  • farbki wodne
  • pędzelki
  • płynny klej
  • sól
  • woda

artykuły papiernicze

Krok 1. Nasza podstawa to oczywiście kartka. Najlepiej wybrać taką o grubszej fakturze. Narzędzie które będziemy stosować w pierwszym kroku to płynny klej. Najwygodniejszy będzie taki z wąską końcówką, np. taką jaką ja stosuję. Taki klej posłuży nam na początku jako swego rodzaju pędzel, czy ołówek. Musimy bowiem wykonać szkic naszej pracy, a kontury będziemy wykonywać właśnie za pomocą kleju.

projekt na plastykę

Krok 2. Kiedy zakończymy szkicowanie klejem, możemy zabrać się za posypywanie wzoru na kartce solą. Pamiętajmy, aby wykonać tą czynność jeszcze zanim klej wyschnie. Sól sypiemy wszędzie tam gdzie jest klej. Nie musimy martwić się, że wysypało nam się jej za dużo. Nadmiar zsypujemy z powrotem do miseczki. Aby upewnić się, że sól dobrze przywarła do kleju, możemy docisnąć ją delikatnie dłonią.

malowanie solą

Krok 3. Już na tym etapie praca bardzo ciekawie wygląda, ale my idziemy dalej, bo w końcu ma to być barwienie soli. 😊 Sięgamy zatem po wodne farbki, wodę, pędzelek i dodajemy kolory. Pędzelkiem namoczonym w farbie i wodzie wystarczy delikatnie dotknąć powierzchnię soli.

barwienie soli

Im więcej wody na pędzelku tym dalej rozejdzie się kolor po solnej powierzchni. Możemy też mieszać kolory, dzięki czemu powstanie ciekawa mozaika barw. Zabawa artystyczna i relaks w jednym, a jaki ładny efekt! 😊 Przyjemnej zabawy!

obrazek z kolorowej soli

barwiona sól

 

Basia