7 czerwca 2018

Akwarela – łączenie technik

Od 1 do 2 godzin Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Akwarela jak żadna inna technika malarska, pozwala łatwo łączyć się z technikami rysunkowymi. Często wykorzystuje się to w rysunku architektonicznym, ale też np. w komiksie. Można połączyć akwarelę z ołówkiem, uzyskując delikatny efekt, z cienkopisem, tuszem, a nawet znam osoby, które z powodzeniem używają ją w jednej pracy z flamastrem. Dziś opowiem trochę o dwóch pierwszych połączeniach. 

Poza zwykłymi przyborami do akwareli przyda się parę dodatkowych rzeczy:

  • Ołówek, gumka, temperówka
  • Cienkopisy wodoodporne. Najlepsze są takie sprzedawane na sztuki w różnych grubościach (od 0,05 do 0,8 cm)
  • Ewentualnie tusz, patyczek do tuszu i/lub wodoodporne flamastry

Wersja 1

Zaczynamy od rysowania. Żeby możliwie jasno pokazać różnice między łączeniem akwareli z ołówkiem i cienkopisami, narysowałam dwa możliwi wie podobne obrazki.

Znamy już zastosowanie ołówka jako podrysu. Jednak przy takim wykorzystaniu, nie widać go w skończonej pracy. Dlatego teraz zrobiłam szkic mocniejszy, choć bez wypełnienia i waloru. Szkic cienkopisowy jest tu podobny, utrzymany w komiksowej tonacji.

Nakładając na szkic akwarelę robimy to analogicznie, jak przy zwykłym malowaniu. Pamiętamy o kontrolowanym rozpływaniu się farby i pilnujemy, żeby przed nałożeniem kolejnej warstwy, poprzednia wyschła.

Należy też zwrócić uwagę, by całość do siebie pasowała. W przypadku połączenia ołówek-akwarela efekt końcowy będzie dużo delikatniejszy. Pasujący na przykład do ilustracji książek dla dzieci. Z kolei rysunek cienkopisami jest z definicji bardziej kontrastowy – występują tylko biele i czernie. Nakładana farba powinna mieć więc bardziej nasycone kolory, żeby praca nie sprawiała wrażenia wyblakłej. Ten styl często można znaleźć na przykład w komiksach.

Wersja 2

Powyżej omówiłam zastosowanie akwareli jako wypełnienia rysunku. Można też zrobić coś odwrotnego. W tym wypadku główna część pracy będzie rysunkowa, a malarstwo posłuży wyłącznie za tło. Zaczynamy jak zwykle od szkicu. Z tą różnicą, że główny temat pracy (i często pierwszy plan) rysujemy wyłącznie ołówkiem (lub inną techniką rysunkową). Tło z kolei zaznaczamy tylko mniej więcej i w całości malujemy je akwarelą.

W tym wariancie malunek musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi być delikatny, żeby nie przytłoczyć głównego tematu. Dobrze sprawdzają się rozwodnione, pastelowe kolory. Po drugie, dobrze ograniczyć paletę i zdecydować się na tylko kilka barw.

Warto też zatroszczyć się o to, żeby główny bohater, albo bohaterka pracy, została w całości otoczona kolorem.

A Wam który wariant podoba się najbardziej?

Propozycję pracy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon