26 marca 2018

Akwarela – sztuczki

Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Akwarela pozwala na wykorzystanie pewnych specjalnych sztuczek, o których dziś trochę opowiem. Nie jest dobrze zaczynać od nich nauki, ale jeśli przebrnęło się przez podstawy, można poeksperymentować.

Poza zwykłymi przyborami przyda się parę rzeczy ekstra:

  • Sól
  • Mocny, przeźroczysty alkohol
  • Torebka foliowa (na przykład śniadaniówka)
  • oraz znane już: spryskiwacz i ręcznik do papieru

farby akwarela

Po kolei opiszę działanie powyższych rzeczy na akwarelę. O paru technikach wspominałam w poprzednich artykułach, ale teraz pokażę wyraźniej, o co mi chodziło.

Ręcznik papierowy

Było już o użyciu ręcznika papierowego do zbierania nadmiary wody. To jedna funkcja, drugą jest zróżnicowanie tonalne danej plamy. Intensywność koloru będzie zależała od tego, jak mocno przyciśniemy ręcznik i ile czasu go przytrzymamy. Oczywiście, im więcej zbieramy, tym jaśniejszy odcień. Różnica pomiędzy mokrą farbą i suchą jest tu w zasadzie minimalna.

ręcznik papierowy nietypowa technika

Spryskiwacz

O nim też już wspominałam. Można nim spryskać kartkę w taki sposób, by osadziły się na niej pojedyncze krople, ale nie była jednolicie mokra. Na tak przygotowaną stronę nakładamy farbę i pozwalamy się jej rozpływać. Ostateczny efekt zależy od koloru i odcienia pigmentu, a także praktyki. Nie unikniemy pewnej dozy przypadku, ale po jakimś czasie można przewidzieć, jaki efekt uzyskamy. Ułatwia to też dobry spryskiwać, który naniesie wodę równomiernie, na przykład kosmetyczny (więcej o tym w artykule o przyborach tu i tu). Na zdjęciu 2 plama tuż po nałożeniu farby. Kolejne pokazuje plamę po około pięciu minutach, możecie zaobserwować, że farba dodatkowo się rozpłynęła. Na zdjęciu 4 efekt końcowy po wysuszeniu kartki.

spryskiwacz do farbek

Krople farby

Na pokrytą farbą (mokrą) płaszczyznę można nanieść krople farby w innym kolorze. Najłatwiej zrobić to po prostu poprzez strzepywanie pędzla. Tu również efekt jest przynajmniej częściowo przypadkowy, ale przy odrobinie wprawy można być naprawdę ciekawy. Nie można tylko zwlekać z nakrapianiem, jeśli warstwa bazowa będzie za sucha, powstanie grzyb. Na zdjęciach: farba mokra i po wysuszeniu.

krople farby

farby akwarelowe

Sól

Sól ma tę ciekawą właściwość, że pochłania wilgoć. Dlatego się czasem zbryla w solniczce i denerwuje ludzi. Jednak w akwareli można to wykorzystać, posypując nią morką farbę. Ziarna soli pochłoną wodę razem z pigmentem, tworząc podobny efekt, jak na drugim z poniższych zdjęć. Wynik zależy oczywiście od wielu czynników, jak ilość wody na papierze i grubość ziaren, ale powiem raz jeszcze: trzeba poeksperymentować 😉

sól

sól na mokrej farbie

Torebka foliowa

Tu po prostu przyciskamy zmiętą torebkę do kartki z farbą. Efekt będzie lepiej widoczny, jeśli chwilę przytrzymamy. Nie stosuję tej techniki zbyt często, więc potrzebowałam dwóch prób, żeby dobrze pokazać, o co chodzi.

torebka foliowa

Alkohol 

Efekt widoczny na zdjęciach uzyskałam przez pokropienie mokrej farby alkoholem. Farba została odepchnięta, a na papierze było tylko to, co już wsiąkło wcześniej.

pokropienie mokrej farby alkoholem

Woda 

Wiele razy już pisałam o tym, żeby nie rozcieńczać nałożonej na kartkę farby. Na poniższych zdjęciach prezentuję Grzyba. Powstaje właśnie w ten sposób i na pracy nie wygląda dobrze prawie nigdy. Serio, nie róbcie tego 😉

grzyb przez rozcieńczoną farbe

zielony papier

Propozycję pracy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
60 minut Poziom trudności: 3/5
11 października 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon