5 lutego 2024

Cztery pory roku – recyklingowa praca plastyczna z rolek po ręcznikach papierowych

90 min. Poziom trudności: 4/5
5 1 vote
Ocena publikacji

Dzisiaj stawiamy na recykling! Zapraszamy Was do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej cztery pory roku, każda z nich zaprezentowana będzie na tekturowej rolce po ręczniku papierowym. Będziemy wycinać, wyklejać i tworzyć kolorowe kompozycje.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Malowanie rolek i wycinanie szablonów – przygotowanie materiałów
  2. Zima – magiczna sceneria śnieżnej krainy
  3. Wiosna – kwiaty, motyle i ptaszki w ożywionej przyrodzie
  4. Lato – słoneczna atmosfera morskiej przygody
  5. Jesień – barwne liście i akcenty natury
  6. Ostatni etap – dodajemy podpisy

Malowanie rolek i wycinanie szablonów – przygotowanie materiałów

Pracę rozpoczynamy od pomalowania wszystkich czterech rolek temperami Carioca w kolorze białym i niebieskim. Aby kolor był bardziej intensywny, po wyschnięciu farby malujemy rolki po raz drugi. Kolory mieszamy ze sobą, aby uzyskać różne odcienie błękitu.

Czekając na wyschnięcie farby wycinamy szablony, które możecie pobrać w tym tutorialu. Następnie odrysowujemy je na kolorowych kartkach z bloku rysunkowego Fiorello. Będzie więc:

  • biały bałwanek i chmurki
  • żółte słoneczko
  • kolorowe kwiatki i motylki
  • pomarańczowe listki
  • czarny ptaszek i gałązka
  • czerwony dzióbek
  • brązowe patyczki
  • a kolory kadłuba i żagla łódki wybierzcie sami

Jeżeli nie chcecie korzystać z szablonu, możecie sami narysować wszystkie elementy symbolizujące kolejne pory roku.

Gdy wszystko będzie gotowe, zabieramy się za wykonanie poszczególnych pór roku. Kolejność jest rzecz jasna dowolna, możecie nawet rozłożyć pracę na kilka dni. Pamiętajcie, aby podczas przyklejania elementów do rolek zostawić miejsce na paski z napisami!

Zima – magiczna sceneria śnieżnej krainy

Wycięty szablon bałwanka ze śnieżnymi zaspami smarujemy dokładnie klejem biurowym w sztyfcie Amos i przyklejamy w dolnej części rolki. Z wyciętych elementów wybieramy dwie chmurki i kilka kółeczek, na których narysujemy płatki śniegu. Przyklejamy chmurki w górnej części rolki, płatki śniegu poniżej. Teraz czas na dorysowanie kredkami Carioca Bicolor szczegółów. Czarną kredką sprawiamy bałwankowi guziki, oczy i uśmiech, pomarańczową – marchewkowy nos, wybranym kolorem – kapelusz na głowie. Niebieską kredką rysujemy na chmurkach, bałwanku i zaspach śniegu kontury z ozdobnymi zawijasami, a na kółeczkach – proste gwiazdki imitujące śnieg.

Wiosna – kwiaty, motyle i ptaszki w ożywionej przyrodzie

Po mroźnej zimie czas na obudzenie przyrody! Z zielonej kartki wycinamy pasek według szablonu, który przyklejamy na dole rolki – będzie to nasza zazieleniona od trawy łąka. Na różnych wysokościach od dołu rolki przyklejamy klejem Amos kolorowe kwiatki. W połowie wysokości doklejamy gałązkę, a z papierowych patyczków układamy gniazdko, w którym będzie rezydował ptaszek. Kredkami dodajemy szczegóły: łodygi i listki kwiatkom, na gałązce listki, ptaszkowi doklejamy dzióbek i dorysowujemy zamknięte oko.

Lato – słoneczna atmosfera morskiej przygody

Przy wykonywaniu tej pory roku wykorzystamy wycięty pasek z falami po jednej stronie – będzie to tafla morza, którą przyklejamy na dole rolki. Dodatkowo doklejamy małą żaglówkę, a na niebie słońce i białe chmurki. Kredkami dorysowujemy detale – fale, ptaki na niebie, uśmiech i oczy słoneczku. Możecie też dorysować więcej chmurek i rybki pływające w wodzie.

Jesień – barwne liście i akcenty natury

Czas na kolorową jesienną scenerię! Wybieramy szablony listków, grzybka, żołędzi, koralików jarzębiny i klejem Amos przyklejamy wycięte elementy na rolce. Tym razem detale dorysujemy czarnym flamastrem (jeżeli takiego nie macie, użyjcie czarnej lub ciemnobrązowej kredki). Będą to ogonki listków, przy kuleczkach jarzębiny ogonki, kontury żołędzi i grzybka. Kredkami pocieniujcie brzegi listków i nadajcie im jeszcze bardziej jesiennego wyglądu.

Ostatni etap – dodajemy podpisy

Ostatnim etapem będzie przygotowanie pasków z nazwami pór roku. Na kolorowych kartkach wykonujemy za pomocą pieczątek napisy (z góry na dół): na zielonej – „WIOSNA”, na żółtej – „LATO”, na pomarańczowej – „JESIEŃ”, na białej – „ZIMA”. Wycinamy paski z napisami, możecie również dodać do nich na dole albo u góry po jednym symbolu każdej z pór roku (na przykład na pasku zimy śnieżynkę). Przyklejamy paski do rolek i nasza praca jest gotowa!

Zilustrowane w ten nietypowy sposób pory roku mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym, ale również wykorzystać je można do utrwalania wiadomości na ich temat. Przedstawiam Wam klika pomysłów na zabawy porami roku na tekturowych rolkach:

– wykorzystanie tekturowych rolek jako lornetek wyobraźni, przez które możemy zobaczyć charakterystyczne cechy wybranych pór roku… a więc spoglądamy i wymieniamy jak najwięcej oznak np. zimy;

– ustawianie pór roku we właściwej kolejności;

– opisywanie przedstawionych obrazków i łączenie ich z nazwami pór roku;

–  globalne odczytywanie nazw pór roku przedstawionych na rolkach i ustawianie ich we właściwej kolejności.

Wiosna, lato, jesień, zima krążą dookoła, zgadnij jaka pora roku do zabawy woła…

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon