Na zewnątrz coraz zimniej, ale też coraz piękniej! Jeszcze niedawno zielone liście zaczynają zmieniać kolor na żółty, brązowy, czerwony, czy pomarańczowy. Zanim wszystkie pospadają z drzew warto więc jeszcze trochę nacieszyć się tak pięknymi widokami. Dodatkowo, czemu by nie utrwalić kolorowej jesieni na dłużej? Wystarczy parę uzbieranych liści i… masa solna. Tak! Stara, dobra i zawsze niezawodna masa solna. Zapraszam Was dziś do tutorialu, gdzie będziecie mogli stworzyć swoje własne liściaste naczynia, lub po prostu jesienne ozdoby! Radosnej i twórczej zabawy!
Czego będziemy potrzebować:
- mąka pszenna i sól
- woda
- jesienne liście
- farby plakatowe Fiorello
- klej uniwersalny Amos
- pędzle Fiorello
- plastikowy nożyk
Etap 1
Zaczynamy od wyrobienia masy solnej. Do tego kroku wykorzystamy mąkę, sól i wodę. Nic skomplikowanego. ? Na zrobienie dwóch ozdób z liści potrzebowałam 8 łyżek mąki i 6 łyżek soli. Ciasto wyrabiamy dodając po trochu wody. Masa jest gotowa, gdy staje się plastyczna i nie przykleja do rąk. Pamiętajcie, aby nie była też za sucha. Możecie również dodać łyżkę oleju, aby jeszcze bardziej uelastycznić masę. Na koniec wychodzi nam naprawdę fajny gniotek!
Etap 2
Gotowe ciasto rozwałkowujemy. Następnie wybieramy wcześniej zerwane liście i odciskamy na masie ich wewnętrzną stronę.
Etap 3
Plastikowym nożykiem wycinamy ciasto wzdłuż kształtu liści i… jesienne ozdoby -wstępnie – gotowe. ? Pamiętajcie tylko o tym, aby wyrównać krawędzie.
Etap 4
Liście z masy solnej układamy na blasze i z pomocą kogoś dorosłego wkładamy do piekarnika ustawionego na 100 C, zostawiamy tam na 60-90 min. Ozdoby możemy wcześniej dodatkowo pozaginać. Podpórki można wykonać również z masy solnej. Szczególnie będzie to przydatne jeśli chcecie wykonać naczynie, np. miseczkę i musicie podtrzymać zagięte boki do góry. Jeśli nie korzystacie z piekarnika, możecie też pozostawić masę do samodzielnego wyschnięcia. Wtedy jednak, będzie ona potrzebowała paru dni do całkowitego stwardnienia.
Etap 5
Gotowe, wypalone liście, możemy wreszcie zacząć malować! ? Bierzemy zatem farby i nadajemy naszym ozdobom piękne jesienne barwy. Dodatkowo, jeśli chcecie, możecie użyć różnych innych dodatków takich jak brokat lub cekiny.
Etap 6
Kiedy farba już zaschnie pozostał nam ostatni krok, czyli utrwalenie powierzchni naszych ozdób. Profesjonaliści do zabezpieczenia swoich dzieł używają werniksu, my jednak korzystając z prostych, domowych materiałów użyjemy zwykłego kleju czarodziejskiego, który po wyschnięciu tworzy przeźroczystą i błyszczącą warstwę. ?
Nasze ozdoby są już gotowe! Teraz jesień w naszym domu może trwać tyle, ile sami zechcemy!
Propozycję zabawy przygotowała Basia