5 sierpnia 2017

Kolorowy Motylek 3D

ponad 1 godzina + czas schnięcia Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Z papieru można zrobić niejedną rzecz, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Może właśnie dlatego ktoś, bardzo dawno temu, wymyślił coś takiego co dzisiaj nazywamy origami. Dzięki tej technice ze zwykłej kartki  możemy zrobić praktycznie wszystko! I my z tą właśnie techniką udamy się dzisiaj na łąkę, tam gdzie można spotkać piękne motyle. I przyglądając się im oraz ich barwnym skrzydełkom spróbujemy stworzyć własnego motylka 3D przy użyciu kartki papieru oraz puchnących farbek. Tym razem nie będziemy tworzyć tylko na kartce, ale też z kartki. Zapraszam do zabawy!

Czego będziemy potrzebować:

Etap 1

Nasz pierwszy etap pracy to zabawa z samą kartką. Zanim bowiem przystąpimy do ozdabiania naszego motylka, musimy najpierw go złożyć. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to przycięcie kartki papieru tak, aby wyszedł dokładny kwadrat (oczywiście możemy też użyć specjalnych kartek do origami). Najprościej będzie nam po prostu złożyć kartkę na skos tak, aby jej krawędzie stykały się równo z innymi i przyciąć pozostały, niepotrzebny nam skrawek papieru.

Etap 2

Drugi krok to zgięcie kartki na równe dwa skosy oraz na pół w pionie i poziomie. Po rozłożeniu kartka powinna wyglądać tak jak na poniższym zdjęciu.

Etap 3

Kartkę odwracamy tak, aby wypukłe zagięcia były na wierzchu. Następnie zagięcia zaznaczone na zdjęciu przerywaną linią chowamy do środka tak, aby powstał trójkąt.

Etap 4

Udało się? To teraz kartę składamy na pół tak, aby znów powstał trójkąt, ale tym razem prostokątny. Następnie bierzemy nożyczki i ucinamy ten róg trójkąta, który zbiegł się z innymi rogami po złożeniu kartki. To w jaki sposób obetniemy róg będzie zależało od tego jak chcemy, żeby wyglądały skrzydła naszego motylka. Mogą być zaokrąglone albo szpiczaste. Możecie również pominąć ten krok 😉 Po obcięciu rogów trójkąt z powrotem otwieramy jak na załączonym zdjęciu.

Etap 5

Nasze ucięte, zaokrąglone już rogi składamy do środka, ale tylko te z wierzchu (patrz zdjęcie). Tak przygotowaną kartkę odwracamy tyłem do przodu i tak, aby szpiczasty róg był na dole. Ostatnim ruchem jaki należy wykonać to przełożenie szpiczastego rogu przez górną część kartki i zagięcie go po jej drugiej stronie. Aby utworzony dzióbek nie odskakiwał możemy go zwyczajnie przykleić. I gotowe! Pierwsza część za nami.

Etap 6

Papierowy motylek złożony, ale jeszcze niegotowy… Bo co to za motylek bez kolorowych skrzydełek? Sięgamy zatem po ołówek i szkicujemy wzory i kontury naszemu zwierzakowi.

Etap 7

Po zakończeniu szkicu możemy śmiało zabrać się za wypełnianie skrzydeł kolorami. W tym celu wybrałam puchnące farbki Puffy, które jeszcze bardziej nadadzą naszemu motylkowi efekt 3D. A poza tym, są proste w użyciu.

Etap 8

Nasz ostatni już krok to…czekanie. Tak, to bardzo ważne. Musimy poczekać od 3 do 12 godzin, aż farbka dobrze wyschnie. Im grubsza warstwa farbki tym dłużej czekamy. Mimo wszystko warto, ponieważ efekt puchnących farbek jest naprawdę niesamowity. Po odczekaniu wyznaczonego czasu bierzemy zatem suszarkę lub nagrzewnicę i kierujemy strumień powietrza na farbki. Po określonym czasie, w zależności od mocy i temperatury suszarki, nasze farbki zaczną puchnąć. Możemy również włożyć nasze prace na chwilę do piekarnika, ale to zawsze ryzykowna opcja pamiętajmy, że jeśli ją wybieramy to tylko za zgodą i pod opieką dorosłej osoby.

I gotowe! Jak wam wyszły wasze motylki? 🙂

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon