Kolorowy Motylek 3D

ponad 1 godzina + czas schnięcia
five

Z papieru można zrobić niejedną rzecz, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Może właśnie dlatego ktoś, bardzo dawno temu, wymyślił coś takiego co dzisiaj nazywamy origami. Dzięki tej technice ze zwykłej kartki  możemy zrobić praktycznie wszystko! I my z tą właśnie techniką udamy się dzisiaj na łąkę, tam gdzie można spotkać piękne motyle. I przyglądając się im oraz ich barwnym skrzydełkom spróbujemy stworzyć własnego motylka 3D przy użyciu kartki papieru oraz puchnących farbek. Tym razem nie będziemy tworzyć tylko na kartce, ale też z kartki. Zapraszam do zabawy!

dekoracyjny motyl

 

Czego będziemy potrzebować:

 

motyl 3d

 

Etap 1

Nasz pierwszy etap pracy to zabawa z samą kartką. Zanim bowiem przystąpimy do ozdabiania naszego motylka, musimy najpierw go złożyć. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to przycięcie kartki papieru tak, aby wyszedł dokładny kwadrat (oczywiście możemy też użyć specjalnych kartek do origami). Najprościej będzie nam po prostu złożyć kartkę na skos tak, aby jej krawędzie stykały się równo z innymi i przyciąć pozostały, niepotrzebny nam skrawek papieru.

 

jak zrobić motyla

 

Etap 2

Drugi krok to zgięcie kartki na równe dwa skosy oraz na pół w pionie i poziomie. Po rozłożeniu kartka powinna wyglądać tak jak na poniższym zdjęciu.

 

motyl origami

 

Etap 3

Kartkę odwracamy tak, aby wypukłe zagięcia były na wierzchu. Następnie zagięcia zaznaczone na zdjęciu przerywaną linią chowamy do środka tak, aby powstał trójkąt.

 

trójwymiarowy motylek

 

Etap 4

Udało się? To teraz kartę składamy na pół tak, aby znów powstał trójkąt, ale tym razem prostokątny. Następnie bierzemy nożyczki i ucinamy ten róg trójkąta, który zbiegł się z innymi rogami po złożeniu kartki. To w jaki sposób obetniemy róg będzie zależało od tego jak chcemy, żeby wyglądały skrzydła naszego motylka. Mogą być zaokrąglone albo szpiczaste. Możecie również pominąć ten krok 😉 Po obcięciu rogów trójkąt z powrotem otwieramy jak na załączonym zdjęciu.

 

motylek z papieru diy

 

Etap 5

Nasze ucięte, zaokrąglone już rogi składamy do środka, ale tylko te z wierzchu (patrz zdjęcie). Tak przygotowaną kartkę odwracamy tyłem do przodu i tak, aby szpiczasty róg był na dole. Ostatnim ruchem jaki należy wykonać to przełożenie szpiczastego rogu przez górną część kartki i zagięcie go po jej drugiej stronie. Aby utworzony dzióbek nie odskakiwał możemy go zwyczajnie przykleić. I gotowe! Pierwsza część za nami.

 

ozdobny motyl z papieru

 

Etap 6

Papierowy motylek złożony, ale jeszcze niegotowy… Bo co to za motylek bez kolorowych skrzydełek? Sięgamy zatem po ołówek i szkicujemy wzory i kontury naszemu zwierzakowi.

 

żółty motyl

 

Etap 7

Po zakończeniu szkicu możemy śmiało zabrać się za wypełnianie skrzydeł kolorami. W tym celu wybrałam puchnące farbki Puffy, które jeszcze bardziej nadadzą naszemu motylkowi efekt 3D. A poza tym, są proste w użyciu.

 

kolorowe motyle 3d

 

Etap 8

Nasz ostatni już krok to…czekanie. Tak, to bardzo ważne. Musimy poczekać od 3 do 12 godzin, aż farbka dobrze wyschnie. Im grubsza warstwa farbki tym dłużej czekamy. Mimo wszystko warto, ponieważ efekt puchnących farbek jest naprawdę niesamowity. Po odczekaniu wyznaczonego czasu bierzemy zatem suszarkę lub nagrzewnicę i kierujemy strumień powietrza na farbki. Po określonym czasie, w zależności od mocy i temperatury suszarki, nasze farbki zaczną puchnąć. Możemy również włożyć nasze prace na chwilę do piekarnika, ale to zawsze ryzykowna opcja pamiętajmy, że jeśli ją wybieramy to tylko za zgodą i pod opieką dorosłej osoby.

 

gotowy motyl 3d diy

 

I gotowe! Jak wam wyszły wasze motylki? 🙂

 

Basia

 

 

Podobało się? Podziel się z innymi!