26 stycznia 2018

Krajobraz szczoteczką malowany

45 minut Poziom trudności: 2/5

Czy wiedzieliście, że można malować szczoteczką do zębów? I nie chodzi tylko o popryskanie w paru miejscach, ale o stworzenie całej pracy od początku do końca, biorąc pod uwagę również cieniowanie. Jeśli jesteście ciekawi jak wykonać taki malunek, zapraszam do tutorialu. I pamiętajcie, aby już nigdy nie wyrzucać swoich starych szczoteczek, bo odtąd mogą nieraz przydać się w naszej twórczej przygodzie 😉

Będziemy potrzebowali:

Etap 1

Zanim zaczniemy używać szczoteczkowego pędzelka musimy najpierw stworzyć szablony, które będą pomagały nam w cieniowaniu i w zachowaniu konturów poszczególnych elementów, które będziemy chcieli nanieść na naszą pracę. Dla lepszej widoczności użyłam do wycinania szablonu czarnej kartki, jednak nie ma to większego znaczenia jakiego będzie koloru.

W tej pracy będziemy korzystali z zasady od ogółu do szczegółu. Czyli tworząc naszą pracę musimy pamiętać, aby zacząć od największych elementów takich jak np. góry a skończyć na detalach takich jak np. zwierzęta. Ale to za chwilę.

Etap 2

Tworząc szablony możemy zacząć najpierw od tych mniejszych. Będzie nam bowiem łatwiej później nakładać je na większe szablony i tworzyć nowe elementy. Pamiętajmy jednak, że mniejsze szablony muszą całkowicie mieścić się w obszarze większego szablonu i najlepiej, żeby nie wychodziły poza ich krawędzie. Zachowamy dzięki temu odpowiednią przestrzenność pracy.

Dla ułatwienia na zdjęciach przedstawiłam poszczególne, wycięte szablony a na koniec złożone razem, aby pokazać jak wygląda cały układ pracy. Polecam również Wam, aby przed malowaniem złożyć wszystkie szablony razem i zobaczyć czy wszystko odpowiednio jest wykonane.

Etap 3

Czas na przygotowanie farby. Wybierzcie jeden kolor jaki chcielibyście użyć do Waszej pracy. Oczywiście możecie zmieszać różne kolory, aby stworzyć ten jedyny, idealny, tak jak w moim przypadku. Jeśli chcecie, możecie również zmieniać kolory, ja jednak pozostałam przy jednym ponieważ dzięki temu, efekt: przestrzenny oraz cieniowania jest lepiej widoczny. Jeśli farba będzie zbyt gęsta możecie dodać trochę wody. Szczoteczkę wystarczy już tylko zamoczyć w rozrobionej farbie i palcem, przeczesując włosie, strząsać farbę w odpowiednie miejsca.

Tak jak napisałam na początku zaczynamy, od największych elementów. Czyli wybieramy największy szablon plus ewentualnie elementy takie jak słoneczko, które chcemy, aby pozostało niezamalowane do końca pracy. Ta część powinna być najciemniejsza, więc śmiało możecie pryskać.

Etap 4

Kolejny krok to już tylko zmiana szablonu na kolejny, mniejszy i ponowne pryskanie. Tym razem możemy użyć mniej farby, aby pozostawić widoczne kontury i efekt przestrzenny. Dalej robimy dokładnie tak samo, pamiętając, aby używać coraz mniej farby. Na zdjęciach przedstawiłam krok po kroku jak wykonałam swój krajobraz.

Obrazek ukończony, palec wyćwiczony. Jak Wam wyszła praca tą techniką?

Propozycję zabawy przygotowała Basia

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon