Krajobraz szczoteczką malowany

45 minut
two

Czy wiedzieliście, że można malować szczoteczką do zębów? I nie chodzi tylko o popryskanie w paru miejscach, ale o stworzenie całej pracy od początku do końca, biorąc pod uwagę również cieniowanie. Jeśli jesteście ciekawi jak wykonać taki malunek, zapraszam do tutorialu. I pamiętajcie, aby już nigdy nie wyrzucać swoich starych szczoteczek, bo odtąd mogą nieraz przydać się w naszej twórczej przygodzie 😉

obraz malowany szczoteczką

Będziemy potrzebowali:

  • szczoteczka do zębów (najlepiej z równym włosiem)
  • biała kartka z bloku zwykłego lub technicznego
  • sztywne kartki do wykonania szablonów
  • farby plakatowe lub inne
  • pędzelek i nożyczki
  • ołówek
  • wieczko od słoika, talerzyk lub inna podkładka na której będziemy mogli mieszać i rozcieńczać  kolory

co jest potrzebne do malowania

Zanim zaczniemy używać szczoteczkowego pędzelka musimy najpierw stworzyć szablony, które będą pomagały nam w cieniowaniu i w zachowaniu konturów poszczególnych elementów, które będziemy chcieli nanieść na naszą pracę. Dla lepszej widoczności użyłam do wycinania szablonu czarnej kartki, jednak nie ma to większego znaczenia jakiego będzie koloru.

czarno biały obraz

W tej pracy będziemy korzystali z zasady od ogółu do szczegółu. Czyli tworząc naszą pracę musimy pamiętać, aby zacząć od największych elementów takich jak np. góry a skończyć na detalach takich jak np. zwierzęta. Ale to za chwilę. 😊

wycinanka

1. Tworząc szablony możemy zacząć najpierw od tych mniejszych. Będzie nam bowiem łatwiej później nakładać je na większe szablony i tworzyć nowe elementy. Pamiętajmy jednak, że mniejsze szablony muszą całkowicie mieścić się w obszarze większego szablonu i najlepiej, żeby nie wychodziły poza ich krawędzie. Zachowamy dzięki temu odpowiednią przestrzenność pracy.

szablony do malowania

Dla ułatwienia na zdjęciach przedstawiłam poszczególne, wycięte szablony a na koniec złożone razem, aby pokazać jak wygląda cały układ pracy. Polecam również Wam, aby przed malowaniem złożyć wszystkie szablony razem i zobaczyć czy wszystko odpowiednio jest wykonane.

szablon wzór

krajobraz górski

2. Czas na przygotowanie farby. Wybierzcie jeden kolor jaki chcielibyście użyć do Waszej pracy. Oczywiście możecie zmieszać różne kolory, aby stworzyć ten jedyny, idealny, tak jak w moim przypadku. Jeśli chcecie, możecie również zmieniać kolory, ja jednak pozostałam przy jednym ponieważ dzięki temu, efekt: przestrzenny oraz cieniowania jest lepiej widoczny. Jeśli farba będzie zbyt gęsta możecie dodać trochę wody. Szczoteczkę wystarczy już tylko zamoczyć w rozrobionej farbie i palcem, przeczesując włosie, strząsać farbę w odpowiednie miejsca.

malowanie szczoteczką

Tak jak napisałam na początku zaczynamy, od największych elementów. Czyli wybieramy największy szablon plus ewentualnie elementy takie jak słoneczko, które chcemy, aby pozostało niezamalowane do końca pracy. Ta część powinna być najciemniejsza, więc śmiało możecie pryskać. 😉

sposoby użycia szczoteczki

Kolejny krok to już tylko zmiana szablonu na kolejny, mniejszy i ponowne pryskanie. Tym razem możemy użyć mniej farby, aby pozostawić widoczne kontury i efekt przestrzenny. Dalej robimy dokładnie tak samo, pamiętając, aby używać coraz mniej farby. Na zdjęciach przedstawiłam krok po kroku jak wykonałam swój krajobraz.

etapy malowania szczoteczką do zębów

kreatywne malowanie

Obrazek ukończony, palec wyćwiczony. 😉 Jak Wam wyszła praca tą techniką?

obraz namalowany szczoteczką do zębów

 

Basia