Wyobraźmy sobie letnią łąkę, pełną pięknych kolorowych kwiatów: maków, słoneczników, chabrów i stokrotek; świeci słońce, owady grają swoje koncerty, latają motyle, brzęczą pszczoły, bąki i muchy. Jak zobrazować taką letnią łąkę wykorzystując to co mamy w domu?
Do tego będzie nam potrzebne:
- blok techniczny z kolorowymi kartkami A3 FIORELLO
- kleje: uniwersalny oraz w sztyfcie AMOS
- taśma klejąca GRAND
- nożyczki FIORELLO
- bibuła kolorowa FIORELLO
- plastelina FIORELLO
- druciki dekoracyjne Fandy
- 2 żółte guziki
- wytłaczanka po jajkach
- farby plakatowe FIORELLO
- pędzelki FIORELLO
- zszywacz oraz zszywki EAGLE
- makaron świderki
- kasza gryczana
- patyczki do uszu
TRAWA
Odcinamy kawałek zielonej bibuły o długości dopasowanej do niebieskiej kartki z bloku A3. Składamy bibułę na pół i wycinamy kształt trawy. Przyklejamy trawę na kartkę przy pomocy kleju w sztyfcie (tak by jedna część trawy wystawała poza tą drugą). Dobry klej nie jest mokry, więc nie będzie problemu z rozrywającą się czy odbarwioną bibułą.
MAKI
Wycinamy z wytłaczanki kształt maku z czterema płatkami (narożna część wytłaczanki). Malujemy maki na czerwono. Gdy farba wyschnie, przyklejamy w środku czarną plastelinę, a na plastelinę – żółty guziczek. Przyklejamy zielony drucik dekoracyjny pomiędzy trawami taśmą klejącą. Naklejamy na górze drucika mak z wytłaczanki przy pomocy kleju uniwersalnego.
SŁONECZNIK
Malujemy ok. 15 makaroników świderków na żółty kolor. Pomiędzy trawami przyklejamy taśmą klejącą zielony drucik. Robimy kulkę z brązowej plasteliny i rozpłaszczamy ją na górze drucika, tworząc koło – środek słonecznika. Gdy makaron wyschnie, wciskamy go delikatnie w plastelinę. Na brązowy środek słonecznika przyklejamy kaszę gryczaną.
STOKROTKI
Podobnie jak w przypadku innych kwiatów, przyklejamy najpierw druciki dekoracyjne (łodygi). Naklejamy środek kwiatka z żółtej plasteliny. Odcinamy z każdego patyczka do uszu końcówkę zakończoną wacikiem, końcówki te wkładamy w środek kwiatka z plasteliny.
CHABRY
Wycinamy kółeczko z niebieskiej bibuły złożonej wielokrotnie. Zszywamy w środku zszywaczem. Przecinamy kilka razy kółeczko z każdej strony i wywijamy brzegi. Przyklejamy chabry to trawy klejem uniwersalnym.
LISTKI
Dodatkowo wycinamy z zielonej bibuły kształt listków, które doklejamy klejem w sztyfcie obok łodyg kwiatów.
Nasz obrazek jest gotowy! Różne struktury użytych tu materiałów, ich podatność na kształtowanie, powierzchnia i kolory to dobry sposób na ćwiczenie wrażliwości dotykowej dziecka i pretekst do rozwoju słownictwa.
Możemy teraz podziwiać naszą letnią łąkę przez cały rok 🙂
Propozycję zabawy przygotowała Magdalena