Malowanie na ryżu

45 minut + czas na schnięcie
one

Ryż przede wszystkim można jeść, ale przydaje się też do sypania podczas ślubu, czy do wypełnienia własnoręcznie wykonanej grzechotki, można też… malować na nim. Praca prosta, niedługa i przyjemna! Może być też świetną inspiracją do kolejnych kreatywnych pomysłów z wykorzystaniem np. kasz, makaronów lub różnych nasion.  Zapraszam do przeczytania tutorialu!

ryżowe malowanki

Czego potrzebujemy:

  • kartka z bloku technicznego lub tektura
  • farby plakatowe
  • ryż
  • płynny klej
  • pędzelki
  • woda

malowanie ryżem

Etap 1. Na początku będziemy potrzebowali trochę płynnego kleju. Na przygotowaną wcześniej kartkę (im sztywniejsza tym lepiej!) wylewamy odpowiednią ilość kleju i za pomocą syntetycznego pędzelka rozprowadzamy go po całej kartce.

obrazki z ryżem

Etap 2. Nie czekając aż klej wyschnie wysypujemy na kartkę ryż tak, aby pokrył jej całą powierzchnię. Rodzaj ryżu jest oczywiście dowolny. Ja akurat miałam w domu brązowy, więc wybrałam właśnie ten. 😊 Upewnijcie się, że ryż dobrze przykleił się do kartki. Możecie sprawdzić to poprzez dociskanie ryżu dłonią. Gdy już to zrobicie, kartkę wystarczy podnieść tak, aby resztki nieprzyklejonego i niepotrzebnego ryżu poodpadały. Jeśli chcecie być pewni, że podczas pracy ryż się nie odklei, możecie pokryć jego powierzchnię ponownie płynnym klejem delikatnie rozprowadzając go pędzelkiem. Jest to jednak opcjonalne. Ja postanowiłam tego nie robić, aby nie wygładzać zbytnio mojej ryżowej faktury.

pomysły na ryż

Etap 3. Ostatni, najprzyjemniejszy już etap to oczywiście malowanie. Najlepiej rozpocząć je po tym jak klej wyschnie. Wtedy dopiero będziemy mieli pewność, że ryż już dobrze się trzyma. Proste prawda?

malowanie ryżu

Następnym razem można spróbować z kaszą jaglaną, soczewicą lub pestkami dyni. A efekt gwarantuję, że będzie tak samo ciekawy! Kreatywność to też eksperymentowanie! 😊

kreatywne obrazki

ryżowy obraz

 

Basia