O czym szumią muszelki – gra w opowiadanie…

ok. 30 min + czas schnięcia farbek
two

Zrobiło się ciepło, w powietrzu czuć lato i wakacje. Jeśli nawet jeszcze nie wyjechaliście na wakacje, to za moment to zrobicie. Będziemy chodzić po górach, opalać się na plaży nad morzem albo spacerować po lasach. I wielu z nas zaraz będzie mieć kieszenie pełne ślicznych muszelek, najciekawszych kamyczków lub kawałków kory. Też należycie do tej grupy?

wakacyjna kolekcja

 

Moja dzisiejsza propozycja jest właśnie dla tych wszystkich, którzy tworzą podobne kolekcje, a później nie chcą się z nimi rozstawać. Bo co może być fajniejszego, niż gra zrobiona z własnoręcznie nazbieranych skarbów?

Czego potrzebujemy?

  • wakacyjnej kolekcji muszelek, kamyczków, drewnianych kostek z tartaku, lub czegokolwiek innego na czym można namalować obrazek
  • puchnących farb termoutwardzalnych Puffy

 

muszelki znad morza

Jak zabrać się do dzieła?

 

Etap I

Oczyszczamy nasze okazy z piasku i zanieczyszczeń. Trzeba odczekać chwilę, aż będą suche.

 

Etap II

Na naszych skarbach (muszelkach, kamyczkach, kapslach, czy czymkolwiek podobnym) malujemy proste obrazki. Po jednym na każdym przedmiocie, ale im więcej wszystkich, tym lepiej. Dobrze, żeby były proste i różnorodne. Nie powinny się powtarzać!

 

ozdabianie muszelek

 

Etap III

Ogrzewamy wyschnięte farby ciepłym powietrzem z suszarki do włosów.

Gotowe, można zaczynać grę! Jakie są reguły?

 

morskie kostki do gry

 

Kiedy nasze umowne „kostki” są już gotowe, wrzucamy je do pudełka i losujemy.

Są dwa warianty gry:

Pierwszy: każdy losuje po trzy do pięciu (w zależności od stopnia trudności) i układa krótką historyjkę, wykorzystując w opowiadaniu wylosowane obrazki.

Drugi, na dłuższą zabawę: pierwsza osoba losuje trzy kostki i układa początek historii. Każda kolejna wyciąga jedną i dopowiada ciąg dalszy, aż do wyczerpania zapasów.

 

kostki do gry diy

 

Gra świetnie rozwija wyobraźnię i poszerza słownictwo. Nie posiada limitu osób oraz nadaje się dla dzieci i dorosłych od lat trzech do stu trzech.

Muszelki możemy wykorzystać również do zrobienia gipsowych odlewów, o czym pisaliśmy tu: Ciasto-Plasto nieco inaczej…

 

Agata

 

 

Podobało się? Podziel się z innymi!