21 lutego 2020

Obrazki z pinezek i gumek na tablicy korkowej

15 minut Poziom trudności: 1/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Czasami niewiele trzeba, żeby proste zajęcie pochłonęło dziecko na długi czas. Zabawa, którą dziś proponuję, ćwiczy koncentrację, skupienie, koordynację wzrokowo-ruchową, myślenie logiczne oraz rozwija wyobraźnię. To również świetne ćwiczenia małych rączek, wzmacnianie motoryki małej, doskonale chwytu pęsetkowego – czyli wstęp do nauki pisania (poprzez prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego).

Do zabawy potrzebne będą jedynie:

Zabawę pinezkami możemy zacząć już z dzieckiem w wieku 2-3 lat, oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej.

Etap 1

Na początek pozwalamy dziecku swobodnie wciskać pinezki, by samo poczuło swoją „moc sprawczą”, nauczyło się zasady przyczyna – skutek oraz nabrało wprawy w manipulowaniu pinezkami.

Etap 2

Następnie możemy urozmaicić aktywność przez nakładanie gumek recepturek na pinezki. Zabawnym rozwiązaniem są gumki recepturki w kulce; nie dość że to wygodne rozwiązanie (gumki nie rozsypują się po całej szufladzie), to jeszcze kulka bardzo energicznie się odbija.

Etap 3

Używając gumek i pinezek w tych samych kolorach, uczymy i utrwalamy kolory.

Etap 4

Możemy także potraktować tablicę korkową jako geoplan i narysować na niej kropki markerem, wtedy zadaniem dziecka będzie trafienie pinezką w kropkę. Możemy w ten sposób wprowadzać figury geometryczne, a potem liczyć boki, kąty oraz wierzchołki każdej z nich.

W przypadku starszych dzieci (5-6 lat) powstają już piękne, przemyślane obrazy z pinezek i gumek (łąka z kwiatami i słońcem, statek na morzu, różne kształty itd.). Dzięki dodatkowym kartom (np. z wzorami liter i cyfr) możemy bawić się w pisanie czy dodawanie/odejmowanie na tablicy korkowej.

Jak widać, możliwość zabaw z tablicą korkową jest całe mnóstwo – do wyboru, do koloru? Ogranicza nas tylko wyobraźnia! Powodzenia 🙂

Propozycję zabawy przygotowała Magdalena

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon