24 października 2017

Odbitki z liści

25 minut Poziom trudności: 1/5
1 1 vote
Ocena publikacji

Trwa jesień, kiedy nie pada świat za oknem staje się złocisto – czerwony. Wykorzystajcie każdą chwilę, żeby pójść na spacer w ciepłych promieniach słońca! A jeśli potrzebujecie do tego pretekstu, oto on: do dzisiejszego zadania będą nam potrzebne zebrane liście. Zapraszam Was do zrobienia niepowtarzalnych odbitek z liści, które mogą posłużyć jako wyjątkowa jesienna dekoracja.

Czego potrzebujemy?

Żeby zrobić odbitkę potrzebujemy względnie prostych liści. Jeśli nie możemy wykorzystać ich zaraz po przyniesieniu do domu, dobrze przechować je wkładając między strony grubej książki, na przykład encyklopedii.

DIY z dzieckiem? To zawsze dobry sposób na wspólną zabawę!

Stworzenie samej odbitki jest bardzo proste. Smarujemy olejem tę stronę liścia, gdzie żyłki są bardziej widoczne. Nadmiar oleju można zdjąć gazetą lub ręcznikiem papierowym, inaczej odbitka może się rozpłynąć i być mało czytelna.


Następnie kładziemy liście na arkusze kolorowego papieru i dociskamy przez gazetę. Może w tym momencie pieczątka wyda się mało imponująca, ale wystarczy podświetlić ją od tył, by pokazała swoje zalety! Dlatego mam dwie propozycje, co można zrobić dalej.

Wariant 1

Wieszamy odbitki na przeszklonych drzwiach lub oknie. Jeśli z jednej strony pojawi się światło, z drugiej zyskamy przepiękną dekorację. Można użyć całego arkusza, lub odrysować wcześniej ołówkiem kształt liścia i wyciąć.

Wariant 2

Węższe brzegi arkusza sklejamy taśmą klejącą tak, by powstał walec. Tak przygotowana odbitka może posłużyć za wyjątkowy lampion, wystarczy nałożyć ją na świecznik lub słoik z palącą się w środku świeczką. Nie należy używać samej świeczki, bez zabezpieczenia. Papier, szczególnie posmarowany olejem, może łatwo się zająć ogniem! Jeśli nie macie pewności, czy Wasz pomysł jest bezpieczny, koniecznie spytajcie kogoś dorosłego!

Propozycję zabawy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon