Odbitki z liści

25 minut
one

Trwa jesień, kiedy nie pada świat za oknem staje się złocisto – czerwony. Wykorzystajcie każdą chwilę, żeby pójść na spacer w ciepłych promieniach słońca! A jeśli potrzebujecie do tego pretekstu, oto on: do dzisiejszego zadania będą nam potrzebne zebrane liście. Zapraszam Was do zrobienia niepowtarzalnych odbitek z liści, które mogą posłużyć jako wyjątkowa jesienna dekoracja.

jesienne dekoracje

Czego potrzebujemy?

  • liści różnych kształtów
  • kolorowego papieru
  • pędzelka
  • oleju spożywczego
  • starej gazety
  • opcjonalnie taśmy klejącej, nożyczek i ołówka

jesienne liście

Jak zabrać się do dzieła?

Żeby zrobić odbitkę potrzebujemy względnie prostych liści. Jeśli nie możemy wykorzystać ich zaraz po przyniesieniu do domu, dobrze przechować je wkładając między strony grubej książki, na przykład encyklopedii.

DIY z dzieckiem? To zawsze dobry sposób na wspólną zabawę!

liście diy

Stworzenie samej odbitki jest bardzo proste. Smarujemy olejem tę stronę liścia, gdzie żyłki są bardziej widoczne. Nadmiar oleju można zdjąć gazetą lub ręcznikiem papierowym, inaczej odbitka może się rozpłynąć i być mało czytelna.

malowanie lisci
Następnie kładziemy liście na arkusze kolorowego papieru i dociskamy przez gazetę. Może w tym momencie pieczątka wyda się mało imponująca, ale wystarczy podświetlić ją od tył, by pokazała swoje zalety! Dlatego mam dwie propozycje, co można zrobić dalej.

pomysł na jesienne dekoracje

Wariant 1:

Wieszamy odbitki na przeszklonych drzwiach lub oknie. Jeśli z jednej strony pojawi się światło, z drugiej zyskamy przepiękną dekorację. Można użyć całego arkusza, lub odrysować wcześniej ołówkiem kształt liścia i wyciąć.

farbowane liście

Wariant 2:

Węższe brzegi arkusza sklejamy taśmą klejącą tak, by powstał walec. Tak przygotowana odbitka może posłużyć za wyjątkowy lampion, wystarczy nałożyć ją na świecznik lub słoik z palącą się w środku świeczką. Nie należy używać samej świeczki, bez zabezpieczenia. Papier, szczególnie posmarowany olejem, może łatwo się zająć ogniem! Jeśli nie macie pewności, czy Wasz pomysł jest bezpieczny, koniecznie spytajcie kogoś dorosłego!

jesienne ozdoby do domu

 

Agata