16 sierpnia 2019

Pamiątka z wakacji

25 minut Poziom trudności: 2/5

Lato powoli się kończy i spędzamy już ostatnie chwile na wyjazdach. Choć smutno będzie wrócić do szkoły po dwóch miesiącach swobody, warto uczcić końcówkę wakacji. Jak? Oczywiście pamiątkową koszulką! Opowiem dzisiaj, jak w łatwy sposób zrobić niepowtarzalną pamiątkę, która doda otuchy, kiedy nadejdzie jesień.

Potrzebujemy:

Etap 1

Zaczynamy od naszkicowania na kartce wzoru, który chcemy przenieść na koszulkę. Trzeba pamiętać, by był właściwej wielkości i nie komplikować go za bardzo. Wzór powinien być prosty z kilku powodów. Po pierwsze, farby do tkanin nie są zbyt precyzyjne. Pisaki bardziej, ale wciąż (i to powód numer dwa) będziemy kalkować wzór i szczegóły po prostu nie będą widoczne przez materiał.

Gotowy szkic poprawiamy czarnym flamastrem i kartkę wsuwamy w środek koszulki tak, by rysunek był w docelowym miejscu. Jeśli mamy pod ręką szpilki, możemy spiąć papier i materiał, by nic się nie przesuwało.

Etap 2

Kalkujemy rysunek na materiał. Używamy do tego od razu farb (lub pisaków). Tym razem zdecydowałam się na farby, ponieważ perłowe kolory pasowały mi do pastelowej żółci materiału. Oczywiście, należy wykorzystać to, co Wam się najbardziej podoba.

Malując wzór trzymamy się zasady „od ogółu do szczegółu”. To znaczy, że zaczynamy od konturu sylwetki, później przechodzimy do najważniejszych elementów, a detale robimy na końcu. To bardzo ważne, ponieważ nie ma możliwości poprawek i w ten sposób minimalizujemy ryzyko błędu.

Etap 3

Kiedy główny rysunek jest gotowy, możemy dodać jeszcze jakieś ozdobniki i napisy. Warto podać miejsce i rok, by po jakimś czasie nie zastanawiać się, skąd jest ta pamiątka.

Można by uznać, że pamiątkowa koszulka jest już gotowa. Ale… wciąż brakuje jednej rzeczy. Kiedy wzór wyschnie (czyli po około 5 godzinach) koniecznie poproście nowych kolegów i koleżanki z wakacji, by podpisali się na Waszych koszulkach! Dzięki temu będziecie o sobie pamiętać nawet po latach.

Propozycję zabawy przygotowała Agata

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon