31 lipca 2019

Pastele – o co właściwie chodzi?

Poziom trudności: 1/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Pastel to jedna z popularniejszych technik artystycznych, dlatego warto zapoznać z nią nasze dzieci już na początkowym etapie ich twórczości. Prędzej czy później będą zapewne musiały przynieść pastele do szkoły, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygodę z nimi zaczęły już wcześniej.

O co właściwie chodzi z tymi pastelami? Choć niektórzy uważają, że to po prostu takie zwykłe rysowanie kredkami, tak naprawdę to dość wymagająca technika. Dość wymienić, że korzystali z niej tacy twórcy jak chociażby: Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Edgar Degas, jak też polscy artyści: Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, czy Witkacy.

Nie każdy też wie, że pastel suchy (olejny to zdecydowanie późniejsze czasy), choć znany był już dużo wcześniej, od XVI wieku stał się tak popularny, że zagrażał nawet – wydawałoby się bezdyskusyjnie wiodącej – pozycji farb olejnych.

Czy w takim razie nasze dzieci poradzą sobie z tak „poważną” techniką? Ależ oczywiście! Dzieci mają to do siebie, że radzą sobie ze wszystkimi technikami, bo nie mają kompleksów i wiedzą, że aby dobrze się bawić nie trzeba wszystkiego robić idealnie. A przynajmniej powinny to wiedzieć! 😉

Jeśli chodzi o rodzaje pasteli to do wyboru mamy pastele olejne i suche oraz oczywiście różnej wielkości zestawy jednych i drugich. 

Czym się różnią? Te pierwsze są kruche, bardziej „malarskie”, można je łatwo rozcierać uzyskując „rozmyte”przejścia między kolorami, lepiej też nadają się do cieniowania, ale za to mocno się osypują i niestety brudzą. Łatwiej też je złamać. Olejne nie brudzą i lepiej trzymają się podłoża. Prościej narysować nimi szczegóły, nałożyć grubszą warstwę, są też mniej wymagające, a prace nimi wykonane są trwalsze. Zdecydowanie bardziej przypominają kredki woskowe, choć dają większe od nich możliwości.

Do pierwszych eksperymentów artystycznych można wybrać mały zestaw jednych lub drugich, albo wręcz jednych i drugich, aby dziecko samo zdecydowało, rysowanie którymi sprawia mu większą frajdę. Za to dla starszych dzieci lub na prezent świetnie sprawdzą się większe zestawy z szeroką gamą kolorystyczną.

Do każdego z rodzajów pasteli przyda się specjalny blok z grubszymi kartkami o wyraźnej fakturze. Do wyboru mamy kartki białe i kolorowe.

Propozycję przygotowała Felicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon