Nauka przyrody przez zabawę jest najbardziej efektywną i najatrakcyjniejszą formą przyswajania wiedzy. Przy okazji możemy ćwiczyć też inne obszary – np. motorykę małą. Zadaniem dziecka jest przeniesienie pyłku z kwiatka do plastra miodu przy pomocy pszczółki lub szczypiec. Zabawa ta ma też kolejny walor edukacyjny – ekologiczny, gdyż wykorzystujemy w niej plastikowe elementy, które normalnie wylądowałyby w śmietniku.
Do przygotowania tej zabawy będą nam potrzebne:
- blok techniczny kolorowy Fiorello
- zszywacz Ha! Eagle
- nożyczki Grand
- klej w płynie Amos
- żółte pompony Fandy
- czarny oraz czerwony drucik dekoracyjny Fandy
- jajeczko otwierane po jajku niespodziance
- oczka ruchome Fiorello
- dno od butelki
- farby akrylowe Maries
- pędzelek Fiorello
KWIATEK
Odcinamy dno butelki po wodzie. Malujemy kwiatek na żółto oraz czerwono farbami akrylowymi.
PSZCZÓŁKA
Wycinamy małe skrzydełka z niebieskiego papieru, które możemy włożyć do otworu w jajeczku i po prostu je zamknąć. Dwoma kawałkami czarnego drucika otaczamy jajeczko i zawiązujemy na końcu (tak powstaną paski i odnóża pszczółki). Nakładamy druciki na jajeczko, a żeby lepiej się trzymały, możemy przykleić je klejem uniwersalnym. Kawałek drucika zwijamy, zostawiając ostry kolec – żądło, i przyklejamy z tyłu jajeczka. Doklejamy oczka oraz uśmiech z czerwonego drucika.
PLASTER MIODU
Wycinamy 7 pasków z żółtego papieru. Zszywamy je, robiąc kółeczka. Kółeczka zginamy w 6 miejscach tworząc sześcioboki. 7 sześcioboków zszywamy ze sobą, tworząc plaster.
ZABAWA
Wkładamy pompony do wnętrza kwiatka. Pszczółka przylatuje do kwiatka i zbiera pyłek – pompony. Pompony przyczepiają się do odnóży pszczółki i przenosimy je do plastra miodu. Możemy sobie pomóc szczypcami, przy tym ćwicząc prawidłowy chwyt. Możemy wykonać dwa plastry miodu i dwie pszczółki i bawić się w „Kto szybciej przeniesie pyłek”, który następnie przeliczamy. Wygrywa osoba, która zbierze więcej pyłku – pomponów, mamy tu zatem również zabawę matematyczną.
Propozycję zabawy przygotowała Magdalena