Jakoś ostatnio wszystkie moje pomysły na plastyczne zabawy dotyczą ptaków. I nawet jak chciałam zrobić coś innego: kukiełkę, to i tak okazała się… sikorką. Może dlatego, że jedna dziś zawitała na moim balkonie i radośnie denerwowała siedzącego po drugiej stronie szyby kota? A może, ponieważ od paru tygodni wreszcie słychać w parkach śpiew ptaków, nieodmienny znak, że na dobre zawitała wiosna. Więc jeśli macie ochotę na kukiełkowe przedstawienie o ptaszkach, ten tutorial jest dla Was. Może wystawicie „Ptasie plotki” Brzechwy, albo „Ptasie radio” Tuwima?
Usiadła zięba na dębie:
– Na pewno dziś się przeziębię!
Dostanę chrypki, być może,
Głos jeszcze stracę, broń Boże,
A koncert mam zamówiony
W najbliższą środę u wrony
Jęknęły smutnie żołędzie:
– Co będzie, ziębo, co będzie?
Jan Brzechwa „Ptasie plotki”, fragment
Czego potrzebujemy?
- kartki z bloku technicznego Fiorello
- farby akwarelowe Fiorello
- pędzelki Fiorello
- palety Maries
- nożyczek zwierzaków Fiorello
- klej uniwersalny w płynie Amos
- klej do papieru w sztyfcie Amos
- patyczka
- ołówka Grand
- cekinów Fiorello
- oczek samoprzylepnych Fiorello
Etap 1
Na kartce odrysowujemy swoją dłoń. Jest trochę łatwiej, jeśli możemy kogoś poprosić o pomoc, ale samemu też się powinno udać. Trzeba tylko pamiętać, by położyć na kartce tą rękę, którą nie rysujemy. Dobrze też od razu narysować ptasi dzióbek we właściwym miejscu. Ja zapomniałam i musiałam doklejać!
Etap 2
Wycinamy odrysowaną rękę, po czym odrysowujemy to, co powstało i znów wycinamy. Jeśli mamy tekturę, wystarczy jedna wycięta dłoń, ale przy kartce z bloku jedna warstwa będzie zbyt giętka.
Etap 3
Malujemy wyciętą rękę tak, by powstał ptaszek. W taki sam sposób malujemy drugi szablon. Uwaga, trzeba uważnie „wybierać” malowane strony tak, by dało się je skleić pomalowanymi stronami do zewnątrz!
Etap 4
Kiedy farba wyschnie, można przykleić patyczek do środka jednego szablonu. Od razu smarujemy drugi szablon klejem i sklejamy obie części. Oczywiście, jeśli używamy tektury, po prostu doklejamy patyk po jednej (tej gorszej) stronie.
Na malunku przyklejamy cekiny. Jeśli macie brokaty, ziarna fasoli lub inne rzeczy, którymi można ozdobić ptaszka, to do dzieła! Kiedy klej podeschnie, odwracamy kukiełkę na drugą stronę i ją wykańczamy tak, jak pierwszą.
Gotowe! Wystarczy poczekać, aż wszystko wyschnie i można szykować przedstawienie. Może przyda się też jakaś scenografia?
Zobacz również Kwiaty ze śladów rączek i stópek, czyli idealny prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka
Propozycję zabawy przygotowała Agata