Pudełka na dwa sposoby

30 minut
two

Dziś pokażę, jak zrobić poręczne pudełka na skarby. Można w nich trzymać przybory plastyczne, kamyki znalezione na plaży lub po prostu gromadzące się na biurku (lub gdzie indziej) drobiazgi. Pierwsza propozycja to potworne pudełko, taki biurkowy potwór z pewnością dobrze zajmie się naszymi rzeczami  i nie pozwoli ich nikomu wziąć. Druga wersja jest raczej dla starszych. Szybciej się ją robi, za to później można robić przerwy w zabawie lub nauce, żeby kolorować pudełko.

pudełka na biurko 

Potrzebujemy:

  • pudełek po chusteczkach do nosa
  • nożyczek i w zależności od wersji:

Wariant 1

  • farb, wody i pędzli
  • kleju
  • papieru technicznego
  • markera i/lub ołówka
  • innych rzeczy do ozdobienia pudełkowego potwora

Wariant 2

  • taśmy dekoracyjnej
  • flamastrów lub czegoś do kolorowania pudełka

 pędzle blok techniczny nożyczki

Jak zabrać się do dzieła?

 

Potworne pudełko

Etap I: Wyjmujemy ze środka pudełja po chusteczkach plastik (zazwyczaj taki jest) i rysujemy paszczę naszego potwora. Następnie wycinamy.

pudełko po chusteczkach

Etap II: Malujemy potwora na kolor bazowy. Niektóre pudełka mogą być zrobione ze śliskiej tektury, wtedy dobrze będzie położyć dwie warstwy farby, żeby oryginalny wzór nie przebijał. Kiedy baza wyschnie, malujemy potworowi cętki, paski, łuski lub co tylko przyjdzie nam do głowy.

malowanie pudełka

kolorowe farby

Etap III: To bardzo ważny etap, w końcu każdy potwór musi mieć zęby. Jakie? To akurat można sobie wyobrazić. U mnie są duże i szczerbate!

Wycinamy zęby (pojedynczo lub w rzędach) z papieru technicznego i przyklejamy od środka paszczy.

wycinanie zębów potwora

klej

Etap IV: Doklejamy resztę rzeczy, jakie powinno mieć pudełkowe monstrum. Przydadzą się oczy, sama użyłam gotowych oczek samoprzylepnych, ale można zrobić podobne samemu. Dodatkowo dokleiłam uszy wycięte z papieru technicznego i pomalowane farbami. A co Wy wymyślicie?

oklejanie pudełka potworka

Kiedy wszystko będzie gotowe, wystarczy włożyć do środka swoje skarby. Potwór na pewno ich przypilnuje.

przybornik na biurko

 

Pudełko do kolorowania:

Etap I: Obklejamy pudełko taśmą dekoracyjną.

Najpierw zaklejamy samą górę. Przy prostokątnym pudełku powinniśmy potrzebować dwóch pasków taśmy. Przy odrobinie wysiłku można dopasować wzór tak, by cały bok tworzył spójny obrazek.

taśma dekoracyjna

obklejanie pudełka

Etap II: Później kleimy pozostałe boki. Zaczynamy znowu od góry, od jednego paska idącego dookoła pudełka. Tam, gdzie taśma wchodzi na otwór trzeba ponacinać ją w wąskie paski. Następnie paski pojedynczo zaginamy i przyklejamy od środka pudełka. Kontynuujemy z kolejnymi paskami, aż całe pudełko będzie obklejone.

wycinanie odstających boków

Jeśli zdarzy się, że kawałek taśmy będzie Wam wychodził poza pudełko, wystarczy ponacinać taśmę na rogach i przykleić ją do spodniego boku, który zostawiliśmy na koniec. Tu może być nawet trochę nierówno, w końcu po przyklejeniu nic nie będzie widać.

sklajanie papieru

kolorowe mazaki pudełko

Gotowe! Teraz zostaje tylko kolorowanie.

pudeło potworek na kredki

kolorowy dziewczęcy przybiornik na biurko

 

Agata