Tekturowa ramka na zdjęcia

1 godzina
four

Większość zdjęć mamy teraz na telefonach i komputerach, jednak uważam, że te ulubione: z ukochaną osobą, albo będące pamiątką z najfajniejszych wakacji, warto wydrukować i postawić na biurku. A do tego poza zdjęciem potrzebujemy jeszcze ramki. Może więc zrobić jedną samemu? Taka ramka będzie też w sam raz na prezent dla kogoś bliskiego.

ramka na zdjęcia

 

Czego potrzebujemy?

 

Etap I

Na tekturze odrysuj kształt zdjęcia. Następnie z każdej strony dodaj około dwóch centymetrów tak, by powstał większy prostokąt. Później od wielkości zdjęcia odejmij centymetr z każdej strony i powstanie mniejszy prostokąt. Zewnętrzne i wewnętrzne linie tworzą kształt przedniej ramki i według nich należy ciąć.

 

By zrobić tylną część wystarczy przyciąć drugi kawałek tektury do zewnętrznych wymiarów ramki (można odrysować). Pozostaje jeszcze nóżka. Może być właściwie dowolna. Jedynym warunkiem jest to, że powinna zginać się w jednym miejscu, by móc podeprzeć całość.

 

Etap II

Malujemy wszystkie elementy w sposób, jaki nam się najbardziej podoba. Jeśli mamy wybrane zdjęcie, można dopasować dekoracje do jego tematu albo kolorystyki. Kiedy wszystko wyschnie doklejamy cekiny.

 

Etap III

Najtrudniejsza część, klejenie. Zaczynamy od nóżki. Nakładamy mocniejszy klej we właściwe miejsce, przykładamy do tylnej części ramki i dociskamy. Można wykorzystać żabkę (na zdjęciu), albo jakiś ciężarek i iść przekąsić coś dobrego. Klej musi mieć chwilę na wyschnięcie, dobrze to sprawdzić na opakowaniu. Po przewidzianym czasie bierzemy przednią część ramki i znajdujemy linię odrysowaną od zdjęcia. Klej nakładamy tylko z jednej strony (prawej albo lewej) między tą właśnie linią i zewnętrzną krawędzią ramki. Przykładamy do tylnej części, dociskamy. Możemy iść na szklaneczkę czegoś picia, lemoniada cytrynowa brzmi nieźle… 😉

 

Etap IV i ostatni

Wsuwamy zdjęcie między dwie części ramki. Niestety nie możemy na zakończenie użyć kleju, inaczej nie będzie można wyjąć zdjęcia bez zniszczenia naszej pracy. Dlatego potrzebujemy wstążki. Wystarczy przewiązać niezaklejoną stronę i zrobić dekoracyjną kokardkę. Gotowe!

Uważajcie, jeśli chcecie wykorzystać plastikową wstążeczkę, a macie kota. Nie wszystkie zwierzaki są najmądrzejsze na świecie i niektóre mogą zjeść jej kawałki i zrobić sobie krzywdę!

 

Agata

 

Podobało się? Podziel się z innymi!