5 lutego 2019

Shuriken – origami

15 minut Poziom trudności: 2/5

Shuriken, czyli gwiazdka ninja. Z pewnością nieraz widzieliście je na filmach i kreskówkach o tych japońskich wojownikach. Nie wiem, jak Wy, ale ja od zawsze uwielbiałam historie o ninja. W dzieciństwie niejedno popołudnie spędziłam na zabawie w nich. I bardzo żałuję, że instrukcję, jak zrobić shuriken znalazłam dopiero niedawno. Ja już nie skorzystam, ale Wy możecie!

Potrzebujemy:

Etap 1

Jeśli nie macie na stanie kwadratowych kartek, można je łatwo zrobić. Zginamy kartkę w taki sposób, by krótszy bok przylegał możliwie najrówniej do dłuższego. 

Następnie odcinamy pozostały prostokąt od tej części kartki, gdzie jest ona złożona. Pamiętajcie, że potrzebujemy dwóch kwadratowych kartek i najlepiej przygotować obie od razu.

Etap 2

Gotowy kwadrat składamy na pół. Później rozkładamy i do powstałej linii na środku składamy zewnętrzne krawędzie. Tak złożoną kartkę składamy na pół, wzdłuż środkowej linii. Powinien nam powstać długi prostokąt. 

Teraz bierzemy drugą kartkę i powtarzamy wszystkie czynności, aż będziemy mieć dwie, tak samo złożone kartki. Kładziemy kartki obok siebie, tak by leżały w identycznych pozycjach. Bierzemy rogi tych kartek i zaginamy je w dokładnie taki sposób, jak na zdjęciu.

Etap 3

Następnie składamy rogi ponownie wzdłuż linii, które narysowałam. Wy też możecie wspomóc się rysunkiem, ale nie jest to konieczne. Spinacze oczywiście nie są potrzebne, pojawiły się tylko na rzecz zdjęcia, by lepiej pokazać, o co chodzi.

Potem kładziemy kartki jedna na drugiej tak, by dziobki były skierowane w tą samą stronę.

Etap 4

Zawijamy dzióbki z góry i dołu do środka i wkładamy koniec za odstający kawałek papieru z drugiej kartki. Przekładamy nasz shuriken na drugą stronę i powtarzamy czynności z zaginaniem i zakładaniem dziobków. Dla ułatwieniu na zdjęciu jest strzałka. I Gotowe!

Etap 5

Złożonego shurikena można pokolorować kredkami tak, by przypominał zrobionego z metalu. Chętni mogą też narysować swój herb ninja. Wiecie, że w Japonii każda rodzina ma swój rodzaj herbu, który nazywają „kamon”? Może to pomysł na kolejną zabawę?

Zobacz również Magiczne oko origami

Propozycję zabawy przygotowała Agata

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon