Sztuka nitkowa

1 godzina
two

Nitką można szyć, można zawiązywać na niej supełki, albo też tworzyć piękne rękodzieła. Dziś zajmiemy się tą ostatnią funkcją i stworzymy piękne, ale też proste dzieła, dzięki którym każdy z Was będzie mógł się poczuć jak prawdziwy mistrz rzemiosła. Kto z Was jest gotowy na nowe wyzwanie? Zapraszam do tutorialu.

Co będzie nam potrzebne:

  • sztywna biała kartka, najlepiej do akwareli
  • cyrkiel
  • ołówek i gumka
  • nożyczki
  • kolorowe nitki 
  • igła z uciętą końcówką

1. Na początku zaczynamy od szkicu. Najlepiej, aby były to proste rysunki typu ptaszek, serduszko, statek. Skupiamy się tylko i wyłącznie na konturach. 

2. Kiedy kontury mamy gotowe, musimy teraz wyznaczyć na nich punkty, w których następnie będziemy robić dziurki. To w tych miejscach będzie przechodził sznurek, dlatego ważne jest, aby robić je w strategicznych miejscach typu wypukłości i zgięcia. 

3. Gdy już mamy porobione wszystkie dziurki na konturach obrazka, możemy już zetrzeć szkic i przejść do najlepszej części te pracy. 😊

4. Nawlekanie! 😊 Wystarczy końcówkę nitki zawiązać na główce igły (pamiętajcie, aby wcześniej uciąć jej końcówkę, szczególnie jeśli mają korzystać z niej dzieci) i zaczynamy przewlekanie. Dobrze jest wziąć dłuższy kawałek nitki (ale też nie za długi 😉) i kiedy nitka nam się skończy, zawiązać supełek i dopiero wtedy sięgnąć po kolejny kawałek.

Możecie iść wzdłuż konturów (jak w przypadku ptaszka) lub skupić się na samym jego środku (jak w przypadku serca).To w jakim kierunku ma iść przewlekanie zależy już tylko od Was. Ważne jest jednak, aby zachować kontury i nie wychodzić poza nie, aby nie zaburzyć wyglądu obrazka.  

Powodzenia i miłej, twórczej zabawy! 😊

Basia