Tym wszystkim, którzy uwielbiają rysować kredą, ten pomysł na pewno się spodoba. Stworzymy dzisiaj bowiem własną tablicę kredową! Już nigdy nie będzie żadnych ograniczeń, będziemy mogli stworzyć tak wielką powierzchnię kredową, jaką tylko chcemy. Jeśli by się uprzeć moglibyśmy zamalować nawet całą ścianę. ? Ale dzisiaj skupimy się na zwykłej, własnoręcznie zrobionej tablicy kredowej o optymalnych rozmiarach. Zapraszam do przeczytania tutorialu!
Czego potrzebujemy:
- sztywna podkładka na tablicę ( szklana, drewniana lub inna)
- czarna farba akrylowa Maries
- CiastoPlasto
- talk
- woda
- pędzel Fiorello
- klej w sztyfcie lub płynny Amos
- papier ścierny
- kreda Fiorello
Etap 1
Pierwsza ważna rzecz to dobór materiału pod naszą tablicę. Rozmiar jest dowolny w zależności od Waszych oczekiwań. Tablica może być szklana, drewniana, z pcv, plastiku lub inna. Ważne tylko, aby podkładka była sztywna. Nie chcemy bowiem, aby nasza tablica się ruszała i wyginała. Chyba, że chcemy, to jak najbardziej… ?
Gdy rodzaj i wielkość podstawy tablicy mamy wybrane, możemy zabrać się za stworzenie mikstury, dzięki której zwykła tablica zamieni się w tablicę kredową! Do jednej miseczki wlewamy czarną farbę akrylową, talk oraz trochę wody. Talku powinno być mniej więcej ¼ objętości farby. Ale możemy też sypać na oko. Im więcej będzie talku tym nasza powierzchnia kredowa będzie bardziej chropowata. Wodę dolewamy po to, aby masa nie była zbyt gęsta. Po zmieszaniu, masa powinna być trochę rzadsza niż sama farba akrylowa, aby łatwo nam było rozsmarowywać ją na naszej tablicy.
Etap 2
Wymieszaną farbkę z talkiem i wodą możemy nakładać na tablicę. Możemy robić to szerokim pędzlem, dzięki czemu powierzchnia będzie bardziej gładka, lub wałkiem, co z kolei na powierzchni zostawi jego charakterystyczne ślady. Czynność powinniśmy powtórzyć co najmniej raz po tym, jak farbka wyschnie (ok. 20 min).
Na koniec możemy przetrzeć tablicę papierem ściernym dla wyrównania jej powierzchni. Jeśli jednak nałożyliście tylko dwie warstwy farby, możecie pominąć ten krok, aby nie zedrzeć jej zbytnio i nie zostawić niepotrzebnych prześwitów.
Etap 3
Tablica nie może obejść się bez ramki! Dlatego naszym kolejnym krokiem będzie ozdabianie. A z pomocą przyjdzie nam CiastoPlasto. Z ciastowej masy tworzę zrulowane linie, które będą tworzyły ramkę. Ja wybrałam różne kolory, po czym pozakręcane odcinki połączyłam ze sobą i poczekałam jak masa stężeje. W międzyczasie możemy dorobić różne inne dodatki które będą uzupełniały naszą ramkę i tablicę.
Etap 4
Gdy nasze ramkowe CiastoPlasto już stężeje, możemy śmiało przyklejać je do tablicy. Można przykleić zwykłym klejem w sztyfcie, w płynie lub też klejem silikonowym. I gotowe! Jak wam się podoba?
Masy do lepienia możesz wykorzystać przy tablicy kredowej
Mi zostało jeszcze trochę farby, więc wykorzystałam je na słoiki. A Wam jakie inne jeszcze pomysły przychodzą do głowy na wykorzystanie farbki?
Jak zrobić widoczny obok pojemnik – doniczkę, możecie zobaczyć tutaj: „Cekinowa doniczka lub pojemnik na potpourri”.
Propozycję zabawy przygotowała Basia