23 maja 2023

Teatrzyk Fiorello i czerwony kapturek

90 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

„Snuj się, snuj bajeczko! A było tak: niedaleczko, właśnie tutaj nad rzeczką mieszkała wdowa z córeczką. Córeczka, chociaż mała, swej matce pomagała: zamiatała podłogę, pełła grządki ubogie, bo mieszkały pod lasem, niosła proso dla kurek… A zwała się, po prostu, Czerwony Kapturek.”

Tak rozpoczyna się bajka o Czerwonym Kapturku w opracowaniu Jana Brzechwy. Ten lubiany przez dzieci tekst stał się dla mnie inspiracją do wykonania teatrzyku Fiorello, na scenie którego zaprezentować będzie można teatrzyk kukiełkowy zatytułowany „Czerwony Kapturek”. Jeśli mace ochotę, to zapraszam do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Wykonanie teatrzyku rozpocznij od przygotowania na kartce scenografii do przedstawienia o Czerwonym Kapturku. Skorzystaj z przygotowanej przeze mnie kolorowanki lub wykonaj własną. Jeśli zdecydujesz się wykonać samodzielnie scenografię i rysunki kukiełek, to połóż z samego brzegu kartki pudełko po chusteczkach i odrysuj je tak żeby podzielić kartkę na dwa pola o wielkości większej ściany pudełka i jednego mniejszego pola, gdzie narysujesz kukiełki i wykonasz napis.

Etap II

Pokoloruj kredkami dwie kolorowanki – pierwsza przedstawia las i ukryty w oddali domek babci; druga – wnętrze babcinego domku.

Pokoloruj napis TEATRZYK FIORELLO oraz postacie występujące w przedstawieniu – Czerwonego Kapturka, Wilka, Mamę, Babcię i Gajowego. Po pokolorowaniu tła przyklej je do kartki z bloku technicznego, dzięki temu scenografia i kukiełki będą bardziej trwałe i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu w trakcie zabawy.

Etap III

Po wyschnięciu kleju przetnij po linii scenografie oraz wytnij napis i wszystkie kukiełki.

Kukiełki posmaruj od spodu klejem uniwersalnym i przyklej do korków po winie, mocno dociśnij sklejane elementy, przytrzymaj, a następnie załóż na chwilę na powstającą kukiełkę gumkę recepturkę.

Wilka nie owijaj gumką, posmaruj go z tyłu przez środek (z góry na dół) klejem uniwersalnym i przyklej go do korka. Po wyschnięciu kleju zdejmij recepturki i wbij do każdego korka (od strony głowy) patyk do szaszłyków, to dzięki tym patyczkom będzie można poruszać kukiełkami.

Etap IV

Teraz kolej na wykonanie sceny. Powiększ w pudełku otwór, przez który wyciągane były chusteczki – w górnej części ścianki pudełka narysuj ołówkiem łuk, w dolnej – linię prostą, następnie połącz narysowane linie (z lewego i prawego brzegu pudełka) liniami pionowymi, nad łukiem przyklej napis TEATRZYK FIORELLO. Wytnij nożyczkami po śladzie ołówka scenę.

Etap V

Czarną temperą zamaluj dokładnie środek pudełka. Pozostaw je do wyschnięcia.

Etap VI

Po wyschnięciu farby postaw pudełko na węższej ściance, następnie narysuj ołówkiem na górnej ściance teatrzyku (na suficie) prostokąt trochę mniejszy od ścianki i wytnij go po narysowanej linii: przez powstały otwór umieścisz w teatrzyku kukiełki.

Etap VII

Przez otwór będący sceną wsuń rysunek lasu będący scenografią bajki (później w ten sam sposób umieścisz scenografię przedstawiającą wnętrze domku babci).

Teatrzyk gotowy. Przez powstały w suficie otwór umieść na scenie teatrzyku kukiełki i możesz rozpocząć przedstawienie. Snuj się, snuj bajeczko! A było tak, niedaleczko…

Praca gotowa.

Życzę udanej zabawy przy wykonaniu teatrzyku i podczas zabawy w teatrzyk kukiełkowy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon