8 sierpnia 2023

Wiewiórka w dziupli – praca 3D

90 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Wiewiórka to jedno z najbardziej lubianych dzikich zwierząt. Ten mały sympatyczny rudzielec ma puszysty ogonek i miękkie futerko, wyraziste oczy oraz charakterystyczne spiczaste uszy, pojawia się w parkach, lasach, czasami zamieszkuje też przydomowe podwórka, można zobaczyć ją na drzewach, jak niezwykle szybko się przemieszcza. Podczas ostatniego spaceru do lasu miałam okazję ją spotkać: wspinała się zwinnie po pniu drzewa, a potem przeskakując z gałązki na gałąź zniknęła gdzieś w liściach. To krótkie spotkanie stało się dla mnie inspiracją dzisiejszej zabawy plastycznej. Zapraszam do wykonania wiewiórki z tekturowej rolki.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Skorzystaj z gotowych szablonów, odrysuj ołówkiem na cienkiej tekturze: głowę, ogon, dwie przednie łapki i dwie tylne. Wytnij nożyczkami odrysowane części.

Spłaszcz delikatnie tekturową rolkę, w górnej jej części narysuj z jednego brzegu zaokrągloną linię, a następnie po śladzie ołówka odetnij ostrą krawędź rolki, tak żeby powstał łagodny łuk pleców wiewiórki.

Etap II

Teraz kolej na połączenie ze sobą wszystkich elementów. Szyję wiewiórki posmaruj z obu stron klejem uniwersalnym, wsuń między zaokrąglone brzegi rolki, dociśnij, przytrzymaj chwilę, a następnie przypnij klamerkę, by sklejane części dobrze się ze sobą połączyły. Dolny brzeg ogonka posmaruj z jednej strony klejem uniwersalnym, natnij delikatnie dolny brzeg rolki od strony pleców wiewiórki, wsuń część posmarowaną klejem, przyciśnij, potrzymaj chwilę, przypnij klamerkę. Wszystkie łapki posmaruj z jednej strony klejem i przyklej je do rolki, spinając również na około 5 minut klamerkami.

Etap III

Pomarańczową temperą pomaluj dokładnie całą tekturową wiewiórkę. Przyklej samoprzylepne oczko oraz klejem uniwersalnym nosek – mały pomarańczowy pomponik. Czarną i czerwoną kredką obrysuj delikatnie kontury wiewiórki, narysuj buzię, na łapkach pazurki.

Cienką czerwoną i pomarańczową bibułę porwij na małe kawałki, zrób z nich kulki i wyklej nimi całą powierzchnię ogonka. Z drugiej strony wiewiórki możesz również przykleić oczko i wykleić ogonek. Posmaruj klejem wewnętrzne końce górnych łapek i przyklej do nich brązowy duży pomponik imitujący orzeszek.

Etap IV

Ostatni etap naszej pracy to przygotowanie dziupli. Na tekturze z kartonu o wymiarach około 25 x 30 cm narysuj ołówkiem kontur pnia drzewa, na nim sporą dziuplę, gałązki, kilka listków. Brązową temperą pomaluj pień, czarną – dziuplę, zieloną – listki, niebieską – tło. Po wyschnięciu farby obrysuj kredkami kontury drzewa, dorysuj linie kory.

Tekturę z dziuplą zegnij delikatnie na pół, a następnie przy dziupli postaw wiewiórkę.

Tworzenie wiewiórki i jej dziupli to doskonała okazja do rozwijania zdolności manualnych, wyobraźni i kreatywności. Po zakończeniu pracy możemy podziwiać efekt naszych wysiłków i cieszyć się z ujrzenia wiewiórki w pełnej krasie, w jej naturalnym środowisku leśnym.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon