Zwykłe malowanie farbami trochę już się wam znudziło? Może podejść do nich trochę od innej strony… Zamiast wyznaczać linie, kontury, granice może po prostu pobawimy się samą plamą i kolorami? Jeśli chcecie po prostu oddać się malowaniu bez zbytniego myślenia co, jak i gdzie, ale mimo wszystko żeby Wasza praca zachowała nutkę jakiejś estetyki, to ten tutorial jest dla Was! Tak, tak, wiem… jednym określeniem ten tutorial można by określić „dla leniwych”. Ale czemu nie?! Każdy, nawet najbardziej zapracowany artysta chciałby dać sobie chwilę na takie lenistwo, szczególnie jeśli ma być ono twórcze.
Czego potrzebujemy:
- farby plakatowe Fiorello
- pędzelki Fiorello
- gąbeczki do stemplowania farbami
- ołówek Grand
- cienkopis Grand
- nożyczki Fiorello
- białe kartki z bloku technicznego Fiorello
- paleta na mieszanie farb np. Maries
- woda
Zanim przystąpiłam do samej zabawy z farbą, wykonałam parę szablonów, które miały ułatwić mi operowanie plamą. Najprościej rzecz ujmując, chciałam połączyć dwa w jednym. Z jednej strony chciałam nadać swojej pracy konkretny kształt, a z drugiej nie chciałam skupiać się zbytnio na szczegółach malunku tylko pobawić się kolorami, które podczas pracy miały by lądować w zupełnie przypadkowych miejscach. I tak oto na mój szablon wybrałam postacie z bajek i zwierzęta.
Etap 1
Ja podeszłam do tematu ambitnie i postanowiłam sama narysować swoje wzory. Jeśli jednak nie chcecie tego robić, możecie znaleźć odpowiednią dla siebie tematykę w Internecie po czym wydrukować i mieć gotowy wzór, który wystarczy jedynie wyciąć. Pamiętajcie jednak o tym, aby kartka papieru była dość gruba (najlepiej z bloku technicznego) inaczej podczas zabawy z farbą i wodą papier nam się pomarszczy. Wielkość szablonu nie ma znaczenia. Zależy tylko od Was i od Waszej wizji. Dla tych, którzy podjęli próbę naszkicowania swoich postaci proponuję na koniec poprawić kontury cienkopisem lub flamastrem.
Etap 2
Gdy już nasze postacie są gotowe, jedyne co nam pozostaje to wyciąć je. Pamiętajcie, że im bardziej szczegółowe i małe są elementy, tym bardziej ostrożnie trzeba je wycinać. Ważne jest również to, aby nie nacinać szablonu. Wycięte postacie nie będą już nam potrzebne, ale pozostała część kartki jako szablon potrzebna nam nam będzie w jednym kawałku! Jeśli potrzebujecie pomocy, zawsze możecie poprosić o nią osobę dorosłą.
Etap 3
No i wreszcie czas na zabawę! Nasze szablony przykładamy do czystej kartki papieru (tutaj też najlepiej z bloku technicznego) po czym zaczynamy farbowe wariactwo. Jeśli ktoś nie chce, aby jego szablon ruszał się w trakcie pracy, może zwyczajnie przykleić go taśmą do stołu.
Aby było wygodniej, farbki wyłożyłam pędzelkami na paletę po czym gąbeczkami do farb zaczęłam stemplować gdzie się tylko da. Na różne sposoby, łącząc różne kolory, dodając czasem więcej wody, czasem wcale i nie przejmując się tym, czy nie dodałam farby za dużo lub za mało.
Etap 4
Po tym jak skończyłam stemplowaną zabawę, zdjęłam szablon, zamoczyłam pędzelek w wybranej farbie po czym palcem strzepnęłam z włosia parę kropel farby, tak aby znalazły się na mojej pracy.
I gotowe! A poniżej rezultat mojej zabawy. A jak wam wyszło?
Propozycję zabawy przygotowała Basia