Zapraszam Was dzisiaj na spotkanie z żółwiem. Ten niezwykły, egzotyczny gad może być bardzo malutki – kilkucentymetrowy lub bardzo duży – ważący ponad 1000 kg i mierzący ponad 2 m. Ciało żółwia otoczone jest charakterystycznym, kostnym pancerzem. Istnieje wiele różnych żółwi: małe, średnie, morskie i lądowe. W Polsce naturalnie żyje na wolności tylko jeden gatunek – żółw błotny. Te niesamowite zwierzęta możemy obserwować w ZOO czy oceanarium, gdzie mają stworzone warunki zbliżone do tych, w których żyją na co dzień, jednak najlepiej czują się na wolności. Jeśli chcecie mieć własnego, plastycznego żółwia, to dzisiejsza zabawa jest adresowana właśnie do Was.
Do wykonania pracy potrzebne będą:
- szary papier
- cyrkiel Grand
- ołówek Grand
- linijka kot Fiorello
- nożyczki Grand teflonowe
- zszywacz o krótkim i długim ramieniu Eagle
- zszywki Eagle
- tektura
- plastikowe foremki po czekoladkach
- klej introligatorski w płynie Amos
- farby plakatowe Fiorello
- pędzelki Fiorello
- kubek niekapek Fiorello
- gazeta
- ruchome oczka Fiorello
- flamastry metaliczne Carioca
Etap I
Na szarym papierze narysuj za pomocą cyrkla duże koło. Następnie używając linijki i ołówka narysuj linie przechodzące przez środek koła, dzielące je na sześć części. Przetnij koło po narysowanych liniach na sześć części.
Etap II
Do wykonania skorupy żółwia wykorzystaj pięć części wyciętych z papierowego koła: zepnij je ze sobą zszywaczem tak, żeby powstał stożek, delikatnie odwróć go na drugą stronę.
Etap III
Połóż papierowy stożek na tekturze i obrysuj go ołówkiem. Do obrysowanej figury przypominającej kształtem koło dorysuj głowę żółwia, cztery nogi i ogonek, a następnie wytnij nożyczkami narysowanego żółwika.
Etap IV
Połóż na tekturowym żółwiku papierowy stożek i dokładnie przypnij go zszywaczem, wkładając pod stożek ścinki papieru. W miejscach przy łapkach i głowie zszyj części za pomocą zszywacza o długim ramieniu.
Etap V
Z plastikowych foremek po Toffifee wytnij nożyczkami dwie „foremki na czekoladki” (każdą oddzielnie), posmaruj ich brzegi klejem introligatorskim i przyklej na głowie żółwika.
Etap VI
Połóż żółwia na gazecie, pomaluj go farbami plakatowymi: część tekturową i plastikowe wytłoczki na zielono, część z szarego papieru – skorupę różnymi kolorami. Po wyschnięciu farby, przyklej ruchome oczka na wytłoczkach klejem introligatorskim.
Etap V
Żółwik gotowy, pozostaje tylko wymyślić mu oryginalne imię. Mój plastyczny żółwik będzie nazywał się Tuptuś i zamieszka na parapecie w kuchni, Twój oczywiście może mieć na imię zupełnie inaczej, może mieć inne kolory, wzorki i może zamieszkać w Twoim pokoju.
Życzę przyjemnej zabawy.
Propozycję zabawy przygotowała Alicja