3 września 2021

Żółwik Tuptuś – praca przestrzenna

około 90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zapraszam Was dzisiaj na spotkanie z żółwiem. Ten niezwykły, egzotyczny gad może być bardzo malutki – kilkucentymetrowy lub bardzo duży – ważący ponad 1000 kg i mierzący ponad 2 m. Ciało żółwia otoczone jest charakterystycznym, kostnym pancerzem. Istnieje wiele różnych żółwi: małe, średnie, morskie i lądowe. W Polsce naturalnie żyje na wolności tylko jeden gatunek – żółw błotny. Te niesamowite zwierzęta możemy obserwować w ZOO czy oceanarium, gdzie mają stworzone warunki zbliżone do tych, w których żyją na co dzień, jednak najlepiej czują się na wolności. Jeśli chcecie mieć własnego, plastycznego żółwia, to dzisiejsza zabawa jest adresowana właśnie do Was.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Na szarym papierze narysuj za pomocą cyrkla duże koło. Następnie używając linijki i ołówka narysuj linie przechodzące przez środek koła, dzielące je na sześć części. Przetnij koło po narysowanych liniach na sześć części.

Etap II

Do wykonania skorupy żółwia wykorzystaj pięć części wyciętych z papierowego koła: zepnij je ze sobą zszywaczem tak, żeby powstał stożek, delikatnie odwróć go na drugą stronę.

Etap III

Połóż papierowy stożek na tekturze i obrysuj go ołówkiem. Do obrysowanej figury przypominającej kształtem koło dorysuj głowę żółwia, cztery nogi i ogonek, a następnie wytnij nożyczkami narysowanego żółwika.

Etap IV

Połóż na tekturowym żółwiku papierowy stożek i dokładnie przypnij go zszywaczem, wkładając pod stożek ścinki papieru. W miejscach przy łapkach i głowie zszyj części za pomocą zszywacza o długim ramieniu.

Etap V

Z plastikowych foremek po Toffifee wytnij nożyczkami dwie „foremki na czekoladki” (każdą oddzielnie), posmaruj ich brzegi klejem introligatorskim i przyklej na głowie żółwika.

Etap VI

Połóż żółwia na gazecie, pomaluj go farbami plakatowymi: część tekturową i plastikowe wytłoczki na zielono, część z szarego papieru – skorupę różnymi kolorami. Po wyschnięciu farby, przyklej ruchome oczka na wytłoczkach klejem introligatorskim.

Etap V

Żółwik gotowy, pozostaje tylko wymyślić mu oryginalne imię. Mój plastyczny żółwik będzie nazywał się Tuptuś i zamieszka na parapecie w kuchni, Twój oczywiście może mieć na imię zupełnie inaczej, może mieć inne kolory, wzorki i może zamieszkać w Twoim pokoju.
Życzę przyjemnej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon