Witam was ponownie w WAKACYJNYM ZAUŁKU SZTUKI, dzisiaj spotkacie się z Claudem Monetem – francuskim malarzem żyjącym w latach 1840–1926. Był on czołowym przedstawicielem impresjonizmu, w swojej twórczości skupiał się na ulotnej grze świateł i odbić na powierzchni wody, tworząc niemal abstrakcyjne kompozycje, oddające ulotność chwili i ruchu. Poruszał szeroki zakres tematów – sceny miejskie, rozległe krajobrazy, sceny z życia codziennego, portrety, starał się uchwycić istotę tego, co widział w naturze. Ogród zajmował szczególne miejsce w twórczości Moneta, to było ukochane miejsce malarza, któremu poświęcił 30 lat swojego życia. To właśnie jego cudowny ogród był inspiracją do powstania słynnego cyklu „Lilie wodne”, obejmującego aż 250 obrazów. Zachęcam do bliższego poznania jego twórczości, a tymczasem zapraszam do wykonania pracy wzorowanej na obrazach tego malarza, przedstawiającej nenufary w stawie, nad którym widać delikatne, poruszające się na wietrze gałązki wierzby płaczącej, odbijające się w tafli wody.
Do wykonania pracy potrzebne będą:
- blok artystyczny Art Deco A3
- tempery Carioca: różowa, biała, niebieska, granatowa, fioletowa, czerwona
- pędzelki Fiorello
- kubek niekapek Fiorello
- paleta Marie’s
- folia bąbelkowa Grand
- tekturowa rolka
- małe pomponiki Fandy
- klej uniwersalny w płynie Amos
- klej biurowy w sztyfcie Amos
- cienka bibuła Fiorello
- pastele olejne Carioca

Tworzenie malarskiego tła – efekt tafli wody
Pracę rozpocznij od przygotowania tła na kartce z bloku artystycznego Art Deco A3. Na palecie umieść tempery w kolorach: jasnoniebieskim, granatowym, białym i fioletowym. Za pomocą pędzelka rozprowadź farby na folii bąbelkowej w kształcie prostokąta o wymiarach około 20×15 cm.
Pomalowaną folię ułóż na kartce i odciśnij na niej kółeczka z folii. Czynność tę wykonaj wielokrotnie, tak żeby odbite kolory przenikały się i żeby pokryły starannie powierzchnię kartki. Pozostaw kartkę do wyschnięcia.
Odciskanie nenufarów – pieczątki z rolki
Tekturową rolkę spłaszcz tak, żeby jej końce tworzące koła zmieniły swój kształt na płatek lilii wodnej. Na palecie przygotuj tempery w kolorze białym i różowym, następnie posmaruj za pomocą pędzelka jeden brzeg rolki lub zanurz go w farbie. Wykonaj z rolki pieczątki na kartce, tak żeby przypominały kształtem kwiat lilii wodnej unoszącej się na wodzie. Wykonaj kilka takich kwiatów i pozostaw na chwilę do wyschnięcia.

Wykończenie kwiatów, tworzenie nenufarów
Zamaluj wnętrza płatków nenufarów białą temperą.
Na środkach kwiatów przyklej klejem uniwersalnym malutkie żółte pomponiki, imitujące pręciki.
Cienką zieloną (jasną i ciemną) bibułę zgnieć i delikatnie wyprostuj, następnie wydrzyj z niej różnej wielkości listki nenufarów. Zmarszcz je delikatnie i przyklej do kartki klejem biurowym. W górnej części pracy namaluj pastelami w odcieniach zieleni gałązki wierzby płaczącej zwisającej nad stawem, domaluj listki, popraw kontury czarnym kolorem, w dolnej części namaluj odbijające się w tafli delikatne witki wierzby.
Praca inspirowana liliami Moneta – gotowa.
Życzę udanej zabawy.
Propozycję zabawy przygotowała Alicja
Po więcej prac w cyklu Wakacyjny zaułek sztuki wejdź TUTAJ.