1 października 2021

Bajkowe grzybki z tekturowych rolek

około 60 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

W lesie zadomowiła się na dobre kolorowa jesień, pomalowała na żółto i pomarańczowo listki na drzewach, ozdobiła leśne dróżki i ścieżki fioletowymi wrzosami, rozwiesiła na gałązkach cieniutkie nitki pajęczyn, rozsypała szyszki i suche sosnowe igiełki, a w rude trawy, w igliwie i w zielone, mięciutkie jak kołderki mchy – powtykała kolorowe, bajkowe grzybki… Ach, jak ja lubię wyprawy do lasu w poszukiwaniu – prawdziwków, maślaków, kurek… Szukając tych smacznych, jesiennych przysmaków często spotykam również grzyby niejadalne, mają one niezwykły wdzięk i mogą być inspiracją do stworzenia ciekawej pracy plastycznej. Jeśli macie ochotę na wykonanie śmiesznych, bajkowych grzybków to ta zabawa plastyczna jest adresowana właśnie do was.

Do wykonania grzybków potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania na tekturze kapeluszy grzybków lub skorzystaj z przygotowanych przeze mnie szablonów. Kapelusz powinien składać się z dwóch części – tej, którą pomalujesz wybranym kolorem oraz tej na której narysujesz blaszki (kreski). Wytnij szablony, połóż je na tekturze, odrysuj ołówkiem a następnie wytnij nożyczkami.

Etap II

Tekturowe rolki po ręcznikach papierowych poprzecinaj tak, żeby miały różną wysokość, spłaszcz je delikatnie i narysuj na nich ołówkiem (z jednej strony) zaokrąglone linie. Odetnij po śladach części rolek, tak żeby brzegi były zaokrąglone, delikatnie ponacinaj rolki w miejscu gdzie będą umieszczone kapelusze. Klejem introligatorskim posmaruj od wewnątrz zaokrąglone brzegi rolek, wsuń w nacięcia kapelusze, przytrzymaj chwilę sklejane elementy a następnie zepnij z obu stron klamerkami na około 5 minut.

Etap III

Temperą w białym kolorze pomaluj rolki – nóżki grzybków oraz dolną część kapelusza. Wybranymi kolorami pomaluj górne części kapeluszy. Możesz powtórzyć malowanie, kolory będą wtedy bardziej intensywne.

Etap IV

Z białej bibuły wytnij pasek o szerokości około 2cm, narysuj z jednej strony bibuły fale, przetnij bibułę po narysowanej linii tak żeby postała falbanka.

Etap V

Po wyschnięciu farby, na białej części kapelusza narysuj ołówkiem kreski – blaszki grzybków, a następnie ślad ołówka popraw czarnym flamastrem.

Etap VI

Na wybranej wysokości rolek posmaruj je dookoła klejem introligatorskim (wąską końcówką) i przyklej bibułkowe falbanki. Z cienkiego paska bibuły zrób sznureczek (zwiń go ciasno, tak, żeby przypominał swoim wyglądem sznurek). Przyklej go dookoła rolki, na falbance, w miejscu w którym została przyklejona do rolki. Następnie klejem introligatorskim przyklej do kapeluszy kolorowe pomponiki (wąską końcówką zrób na kapeluszach kropki z kleju i połóż na nich pomponiki, lekko dociśnij). Pomponiki możesz przykleić z obu stron kapeluszy.

Etap VII

Na rolkach (nad falbankami) przyklej oczka, możesz też narysować kredkami zamknięte oczka, narysuj uśmiechnięte buzie i rumiane policzki.

Grzybki – bajkowe, kolorowe są już gotowe.

Propozycję zabawy przygotowała: Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon