Festiwal Pizzy – zabawa plastyczna

90 minut
three


Pizza to prosta w wykonaniu potrawa kuchni włoskiej. Ten płaski placek z ciasta drożdżowego, z różnymi dodatkami, posypany tartym serem i ziołami, z sosem pomidorowym, upieczony w piekarniku, zna z pewnością każdy. Z okazji przypadającego 9 lutego Dnia Pizzy zapraszam Was do wykonania pizzy w wersji plastycznej.


Do wykonania pizzy potrzebne będą:

Etap I

Wykonanie pracy rozpocznij od narysowania, za pomocą ołówka i cyrkla, koła o wielkości średniej lub małej pizzy. Następnie przy pomocy linijki i ołówka narysuj na tekturze linie, dzieląc koło na sześć kawałków. Używając nożyka do cięcia tektury i podkładki wytnij koło i potnij je na części.

Etap II

Połóż jedną część tektury (pizzy) na szarym papierze, a następnie obrysuj ołówkiem figurę w taki sposób, by od strony dwóch dłuższych boków tektury powstały około 2-centymetrowe marginesy, a od zaokrąglonego boku około 4-centymetrowy margines. Wytnij nożyczkami figurę narysowaną na szarym papierze.

Etap III

Teraz kolej na przyklejenie części wyciętej z szarego papieru do części tekturowej. Proste boki wyciętego z papieru kształtu zagnij, tak żeby dopasować go rozmiarem do wyciętego kartonu. Proste boki tekturowej figury posmaruj klejem i przyklej zgięte boki figury z szarego papieru. Od strony zaokrąglonej powstanie otwór, do którego wsuń skrawki szarego papieru lub małe kawałki chusteczki higienicznej (dzięki temu pizza będzie grubsza – wyrośnięta). Sklej teraz otwór: posmaruj zaokrągloną część tektury i sklej z szarym papierem; pozostanie jeszcze dodany wcześniej margines szarego papieru od strony zaokrąglonego brzegu: zwiń papier delikatnie na zewnątrz, posmaruj od środka klejem biurowym i przyklej do pizzy, powstanie w ten sposób lekko wywinięty brzeg. Przytnij odstające części. Każdy kawałek pizzy przygotuj w taki sam sposób.

Etap IV

Pomaluj wszystkie kawałki pizzy rozwodnioną czerwoną farbą plakatową, tak jak smaruje się powierzchnię pizzy sosem pomidorowym przed położeniem na niej wszystkich dodatków.

Etap V

Na kartce z bloku rysunkowego narysuj czarnym flamastrem elementy, które znajdą się na pizzy: oliwki – możesz odrysować je od monety, w środku powstałych kółek narysuj małe kwadraciki; plasterki – papryczki; salami – koła; pieczarki, krążki cebuli, kawałki pomidorów, kawałki ananasa, groszek. Wszystkie narysowane elementy pomaluj farbami plakatowymi.

Etap VI

Po wyschnięciu farby wytnij wszystkie elementy, ułóż je dokładnie na tekturze, przyklej i wytnij, dzięki temu pizza będzie przestrzenna. Możesz przykleić całą kartkę do tektury i wtedy wyciąć elementy, możesz też zrezygnować z tektury i wykorzystać tylko elementy wycięte z cieńszej kartki.

Etap VII

Teraz poukładaj na kawałkach pizzy wszystkie elementy, postaraj się, aby na każdym nie zabrakło żadnego z dodatków, przyklej je wszystkie klejem biurowym.


Etap VII

Z żółtej kartki bloku technicznego powycinaj wąskie paski imitujące potarty żółty ser, poprzecinaj je na krótkie kawałki i przyklej je do pizzy.

Etap IX

Z tekturowych rolek po papierze przygotuj pojemniki z sosami – pomidorowym i czosnkowym. Obrysuj ołówkiem tekturową rolkę w odległości około 4 cm od brzegu, następnie poprzecinaj rolkę do narysowanej linii, tak żeby powstały wąskie paski. W miejscu narysowanej linii zegnij paski do środka rolki, następnie delikatnie odegnij brzegi pasków i sklej je ze sobą za pomocą taśmy dekoracyjnej. Pomaluj farbami powstałe pojemniki. Z kartki z bloku wytnij dwa małe prostokąty, napisz na nich: Sos pomidorowy i Sos czosnkowy, przyklej kartki do pojemników.

Praca gotowa. Pizzę możesz wyeksponować na tacy lub talerzu.
Życzę miłej zabawy.

Alicja

Podobało się? Podziel się z innymi!