6 grudnia 2021

Gwiazdeczki – świąteczne iskiereczki

90 minut Poziom trudności: 3/5

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, Mikołaja, prezentów, pierniczków… no i oczywiście świecących gwiazdek, które sprawią, że nasze domy będzie lśniły magicznym blaskiem. Dzisiaj chciałabym zachęcić Was do samodzielnego wykonania złotych gwiazdek. Zapraszam do wspólnej zabawy.


Do wykonania gwiazdek potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania ołówkiem na tekturze gwiazdek lub skorzystaj z przygotowanych przeze mnie szablonów gwiazdeczki, odrysuj je na tekturze i wytnij za pomocą nożyka do wycinania tektury. Pamiętaj o podłożeniu pod tekturę podkładki, np. deski. Możesz odrysować tyle gwiazdek ile chcesz, ja wykonałam sześć – dwie duże, dwie średnie, dwie małe.

Etap II

Powycinaj nożyczkami z foremek po toffi okrągłe części (wgłębienia w kształcie półkuli, w których były czekoladki). Wytnij tyle okrągłych foremek, ile masz wyciętych tekturowych gwiazdek. Klejem introligatorskim posmaruj brzegi wyciętych foremek i przyklej je do gwiazdek. Przyklejając foremkę, dociśnij ją delikatnie do tektury i chwilę przytrzymaj.

Etap III

Wąską końcówką kleju introligatorskiego namaluj kontury na wszystkich gwiazdkach oraz obrysuj klejem dookoła przyklejone okrągłe foremki – tak jak stroi się lukrem pierniczki. Klej musi dokładnie wyschnąć, dlatego kolejny etap pracy proponuję wykonać następnego dnia.

Etap IV

Po dokładnym wyschnięciu kleju (klej zmieni kolor z białego na bezbarwny) pomaluj tekturowe części gwiazdek złotą temperą. Wykonaj tę czynność dwukrotnie, tak żeby farba dokładnie pokryła tekturę. Gwiazdki pomaluj z obu stron.

Etap V

Teraz ozdób gwiazdki samoprzylepnymi perełkami; wyobraźnia podpowie Ci, jak to zrobić.

Etap VI

Teraz przyda Ci się masa mocująca, która pozwoli umieścić gwiazdki w dowolnym miejscu. Masa jest łatwa w użyciu, i mimo że przypomina wyglądem plastelinę, po usunięciu nie pozostawia śladów. Możesz więc przymocować gwiazdki np. do mebli, drzwi, do szyby czy ściany. Gwiazdki będą dobrze prezentować się w towarzystwie światełek.

Świąteczna dekoracja gotowa.
Życzę udanych, magicznych Świąt Bożego Narodzenia z gwiazdkami, bombkami, prezentami, a przede wszystkim z najbliższymi.

Propozycję zabawy przygotowała: Alicja

pobierz szablon

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon