1 października 2020

Jesienny liść sensoryczny

30-40 minut Poziom trudności: 2/5

To jedna z zabaw, którą pokochają nie tylko maluszki (tak, może się nią cieszyć już 6-miesięczny bobas), ale także rodzice, nawet ci którzy boją się bałaganu i pokrytych farbą mebli. Dziecko może doświadczyć sensorycznych doznań, nie brudząc rąk. Uczy się również, jak mieszać kolory i co z nich może powstać. Ta zabawa w efekcie końcowym może stać się nawet piękną, jesienną dekoracją na okno.

Ale po kolei, do jej wykonania potrzebne nam będą:

Etap 1

Szkicujemy kształt liścia na jednym kawałku kartonu. Możemy poprawić kontury markerem. Wycinamy przy pomocy nożyczek lub nożyka do papieru, tak żeby powstał otwór w jego kształcie.

Etap 2

Odrysowujemy kształt liścia na drugim kawałku kartonu i również wycinamy. Jeśli liść nie jest symetryczny – odwróć szablon przed odrysowaniem, tak żeby powstało lustrzane odbicie.

Etap 3

Jedną z ramek malujemy. Możemy zmieszać dwie farby i już na tym etapie sprawdzić, jaki kolor z tego powstanie. Żeby nie martwić się o zabrudzenia ubrań, zakładamy fartuszek ochronny z długimi rękawami.

Etap 4

Do niepomalowanej części kartonu przyklejamy torebkę strunową, używając taśmy klejącej. Jeśli torebka jest za duża, możemy ją przyciąć do wymiarów kartonowych części i porządnie skleić na dole taśmą.

Etap 5

Wlewamy do torebki dwie farby obok siebie – żółtą i czerwoną, zamykamy szczelnie torebkę. Przykrywamy wszystko drugą częścią kartonu i zszywamy boki zszywaczem.

Etap 6

Teraz możemy zacząć zabawę w mieszanie kolorów. Maluchy badają temperaturę, strukturę i ruch farby, sprawdzają co powstanie po wymieszaniu kolorów. Starsze dzieci mogą nawet pisać paluszkiem po liściu, odwzorowując kształt literek, cyfr lub figur geometrycznych.

Propozycję zabawy przygotowała Magdalena

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon