12 września 2021

Jeżyk wieczorową porą

około 90 minut Poziom trudności: 5/5

Na moim wiejskim podwórku od kilku lat mieszkają jeże. W zeszłym roku mieszkała tu cała jeżykowa rodzina, jednak gdzieś się przeniosły i został tylko jeden; zamieszkał w szopce pod deskami, tam widocznie czuje się bezpiecznie. Nie tak łatwo go spotkać, bo w dzień smacznie śpi, ale za to w nocy wychodzi z ukrycia, by dreptać po moim ogrodzie w poszukiwaniu jedzenia. Chętnie korzysta też z „jeżykowej stołówki”: blisko miejsca, w którym się ukrywa, czeka na niego w miseczkach karma dla kotów i woda. Kilka razy udało mi się zobaczyć, jak zajada ze smakiem. Kiedy mój pies Gucio wytropi go i głośno na niego szczeka, jeżyk zwija się w najeżoną groźną kulkę. Oczywiście Gucio szybciutko jest przywoływany do domku, a jeżyk ma do dyspozycji cały ogród. Cała moja rodzina śpi, a pan jeż spaceruje sobie wśród drzew, krzewów i kwiatów, towarzyszą mu tylko księżyc i gwiazdy na niebie. Dzisiejsza propozycja to praca plastyczna przedstawiająca jeżyka na tle rozgwieżdżonego nieba.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Tekturę o wymiarach zbliżonych do kartki A4 pomaluj czarną temperą.

Etap II

Szary papier o wymiarach 20×20 cm zgnieć w małą kulkę, a następnie wyprostuj. Okrągłe pudełko po serku (jedną część) posmaruj od zewnętrznej strony klejem introligatorskim i przyklej do niego ten pozagniatany papier, a jego odstające części zawiń do środka pudełka. Na kartce z bloku narysuj dwa koła (mniejsze i większe), oba mniejsze od pudełka; wydrzyj je, zwiń w kulkę i wyprostuj.

Etap III

Z wytłoczki na jajka odetnij jedną odstającą część. Klejem introligatorskim przyklej do przygotowanego już pudełka większe koło wydarte z kartki, następnie posmaruj klejem stożkową część odciętą z wytłoczki, przyklej do niej drugie wydarte koło, posmaruj odstające części koła klejem i przyklej na kole przyklejonym do pudełka: w ten sposób powstanie szpiczasty nosek.

Etap IV

Potnij tekturowe rolki na paski, narysuj ołówkiem na paskach linie dzielące je na wydłużone trójkąciki – igły jeżyka, a następnie poprzecinaj. Podobne trójkąciki o różnej wielkości powycinaj z tektury.

Etap V

Posmaruj brzeg pudełka klejem introligatorskim i przyklej je do pomalowanej na czarno tektury. Teraz kolej na przyklejenie tekturowych igieł: zacznij od największych, przyklej je dookoła pudełka, następnie przyklej kolejne warstwy (coraz mniejsze), tak żeby jeżyk miał dużo, dużo igieł.

Etap VI

Na tekturze narysuj łapki (przednie i tylne), okrągłe oczy, małe uszka, uśmiech, wytnij je i przyklej do pudełka. Z tektury powycinaj listki, paski, koła, ułóż z nich roślinki i przyklej po obu stronach jeżyka.

Etap VII

Farbami plakatowymi pomaluj jeżyka: różową – część wykonaną z kartek, łapki, uszka; czerwoną – uśmiech; brązową jasną i ciemną – igły jeżyka; ciemnozieloną – rośliny, następnie przyklej ruchome oczka i pomponik – nosek.

Etap VIII

Złotą farbą namaluj na tekturze ramkę, księżyc i gwiazdki – kropeczki, pomaluj też delikatnie brzegi igieł jeżyka i brzegi roślin, tak jakby odbijało się w nich światło gwiazd i księżyca.

Jeżyk wieczorową porą gotowy.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon