20 listopada 2022

Kalendarz adwentowy

około 2 godzin Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Przed nami cudowny okres adwentu, czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia, czas radosnych przygotowań, by zbliżające się święta były wyjątkowe i niepowtarzalne, to czas niecierpliwego odliczania dni do Wigilii. Aby ten czas oczekiwania był jeszcze bardziej wyjątkowy, proponuję Wam samodzielne wykonanie kalendarza adwentowego. Kalendarz będzie przypominał zegar, na jego tarczy umieszczone zostaną 24 ponumerowane gwiazdki symbolizujące kolejne dni adwentu. Zegar będzie miał tylko jedną wskazówkę w kształcie choinki; przesuwana codziennie na następną gwiazdkę będzie odliczała czas do Wigilii. Kiedy wskazówka dotrze do największej gwiazdki z numerem 24, rozpoczną się długo oczekiwane święta.
Zapraszam do zabawy.

Do wykonania kalendarza potrzebne będą:

Etap I

Rozpocznij od przygotowania tarczy zegara – za pomocą cyrkla i ołówka narysuj na tekturze duże koło. Następnie połóż tekturę z narysowanym kołem na podkładce i wytnij je nożykiem do cięcia tektury.

Etap II

Wytnij nożyczkami przygotowane szablony – wskazówkę w kształcie choinki, trzy prostokąty – prezenty oraz małą i dużą gwiazdkę. Na cienkiej tekturze odrysuj od szablonów: wskazówkę, prezenty, 1 dużą i 23 małe gwiazdki. Wytnij nożyczkami wszystkie odrysowane elementy.

Etap III

Farbami plakatowymi pomaluj wskazówkę – choinkę: pień na brązowo, gałązki na zielono. Prostokąty – prezenty pomaluj na wybrany przez siebie kolor, np. czerwony, niebieski, różowy. Wszystkie małe gwiazdki pomaluj na czerwono, złotą temperą pomaluj największą gwiazdkę, brzegi małych gwiazdek i prezentów oraz brzeg tarczy zegara. Pomalowane elementy muszą dokładnie wyschnąć.


Etap IV

Korek po winie połóż na podkładce, ostrożnie odetnij nożykiem plaster o grubości około 4 mm, posmaruj go z jednej strony klejem uniwersalnym i przyklej na samym środku tarczy (w miejscu gdzie odbił się ostry koniec cyrkla).


Etap V

Czarnym flamastrem ponumeruj małe gwiazdki liczbami od 1 do 23, dużą gwiazdkę oznacz liczbą 24.


Etap VI

Kredkami udekoruj prezenty w wybrane przez siebie wzory, np. choineczki i gwiazdki. Wszystkie tekturowe prezenciki owiń rafią i zawiąż na środku kokardki. Wskazówkę – choineczkę ozdób samoprzylepnymi diamencikami.

Etap VII

Jeśli chcesz zawiesić zegar, zrób dziurkaczem dziurkę, przez nią przeciągnij sznurek i na jego końcach zwiąż supełek.


Etap VIII

Na brzegu tekturowego koła ułóż wszystkie kolejne gwiazdki; zrób to w ten sposób, żeby gwiazdki delikatnie wystawały poza tarczę. Połóż największą gwiazdkę w miejscu gdzie jest przeciągnięty sznurek, gwiazdkę z numerem 12 po przeciwnej stronie tarczy (tam gdzie jest zawsze liczba 6), następnie ułóż pozostałe gwiazdki. Teraz przyklej wszystkie klejem uniwersalnym. W dolnej części tarczy zegara przyklej tekturowe prezenty.


Etap IX

Kredkami oraz pastelami narysuj na tarczy świerkowe gałązki ułożone w kształcie wianka. Klejem uniwersalnym przyklej na wianuszku kolorowe cekiny.


Etap X

Za pomocą gwoździka umocuj do przyklejonego korka wskazówkę – choinkę tak, żeby jej czubek sięgał gwiazdek.

Kalendarz adwentowy – gotowy.
Za chwilę zaczniesz odliczanie do świąt. Obok kalendarza postaw koszyczek z 24 ulubionymi cukierkami (po jednym na każdy dzień adwentu), a potem przesuwając wskazówkę na kolejną gwiazdkę poczęstuj się jednym cukierkiem. Radosne świętowanie rozpocznie się, kiedy wskazówka dotrze do gwiazdki z numerem 24.
Życzę udanej zabawy, radosnego oczekiwania oraz udanych Świąt Bożego Narodzenia.


Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon