Konik na biegunach z tektury

ok. 90 minut
five

Konik na biegunach – to wymarzona zabawka każdego małego dziecka. Oto propozycja samodzielnego wykonania takiej zabawki.

Do wykonania konika na biegunach potrzebne będą:

  • dwa takiej samej wielkości kawałki tektury wielkości arkusza A4
  • kartka A4 lub gotowy szablon
  • nożyczki
  • nożyk do papieru
  • klej introligatorski
  • czarny flamaster
  • farbki wodne lub plakatowe (do wyboru)
  • sznurek lub włóczka (do wyboru)
  • samoprzylepne diamenciki

 

Etap 1

Narysuj na kartce konika na biegunach lub skorzystaj z zaproponowanego przeze mnie gotowego szablonu-konik, następnie wytnij konika i odrysuj go dwa razy na tekturze (te dwa elementy potrzebne będą do wykonania pracy). Korzystając z nożyka do papieru wytnij koniki; pamiętaj o podłożeniu pod tekturę deski, aby nie zniszczyć blatu.

 

Etap 2

Przygotuj teraz grzywę i ogon. Potnij sznurek lub wełnę na krótkie kawałki o długości 3 cm – na grzywę, i dłuższe o długości około 10 cm – na ogon.

 

Etap 3

Teraz pora na sklejenie dwóch kartonowych koników ze sobą: posmaruj dokładnie jednego konika – głowę, szyję i tułów do połowy wysokości – klejem uniwersalnym. Następnie na część posmarowaną klejem ułóż (dość gęsto) krótsze kawałki sznurka tak żeby powstała grzywa i dłuższe, tworząc ogon. Dodatkowo posmaruj klejem sznurek w miejscach, które znajdą się pomiędzy sklejonymi częściami. Na część posmarowaną klejem połóż drugą (dokładnie je dopasuj), mocno dociśnij. Żeby dwa elementy dobrze się ze sobą połączyły, połóż na nie na około 20 minut coś ciężkiego, np. grubą książkę.

 

Etap 4

Kiedy klej wyschnie, delikatnie rozsuń te części, które nie były posmarowane klejem (dolna połowa tułowia, nogi i bieguny); teraz możesz postawić konika na biegunach.

 

Etap 5

Do wykonania tego etapu pracy potrzebne będą farbki wodne lub plakatowe. Pomaluj konika z obu stron, namaluj oczy, nozdrza, kopyta. Jak będzie wyglądał twój konik, podpowie ci wyobraźnia, wszystko zależy od ciebie: może być w kropki, w kwiatki, paski, kratkę…Pomaluj też nogi i bieguny do środka. Mój konik z jednej strony jest niebieski, z drugiej różowy, ma też kolorowe kółka i kwiatki, namalowałam mu siodło i uzdę. Samoprzylepnymi diamencikami w paseczkach (są rewelacyjne!) ozdób konika w dowolny sposób, ja przykleiłam je na biegunach, siodle i uździe.

 

Bajkowy, kolorowy konik jest już gotowy. Życzę miłej zabawy!

Alicja

 

Podobało się? Podziel się z innymi!