To kolejna propozycja zabawy plastycznej na chłodny lutowy wieczór.
Do wykonania tej pracy potrzebne będą:
- 3 tekturowe prostokąty o takiej samej długości: pierwszy wielkości A4, drugi średni – najniższy, oraz dwa tekturowe paski, które połączą całą kompozycję i stworzą efekt 3D
- nożyk do wycinania tektury Grand
- farby plakatowe Fiorello
- 3 białe kartki z bloku A4 Fiorello
- ołówek Grand
- czarny flamaster Fiorello
- nożyczki Grand
- pędzle – grubszy i cienki Fiorello
- klej w płynie Amos
- cekiny Fiorello
- diamenciki samoprzylepne Fiorello
Etap 1
Zabawę zaczynamy od zaprojektowania na białych kartkach trzech pięter lasu, posłuży nam do tego ołówek. Na pierwszej kartce, szkicujemy kontury najwyższego piętra lasu, czyli wysokie drzewa liściaste i iglaste; na drugiej rysujemy niższe piętro – kontury drzew iglastych; na trzeciej najniższe piętro – kontury krzewów, możemy też między krzewami narysować zarys głowy zająca, lisa czy innego leśnego zwierzaka. Czarnym flamastrem poprawiamy kreskę, która wyznacza linię cięcia.
Etap 2
Nożykami wycinamy wszystkie narysowane piętra, następnie przykładamy do odpowiednich kawałków tektury i dokładnie dorysowujemy czarnym flamastrem. Pamiętajmy o tym, żeby kolejne piętra roślinności zachowały właściwą wysokość – wysokie drzewa powinny mieć najwięcej miejsca na dole, a krzewy rysujemy bliżej dolnej krawędzi kartonu, zachowując jednak min. 5 cm odstępu.
Etap 3
Teraz kolej na staranne wycięcie wszystkich pięter lasu za pomocą nożyka do tektury. Przed rozpoczęciem wycinania proponuję podłożyć pod tekturę coś twardego, np. deskę kuchenną. Do połączenia wszystkich elementów potrzebne będą dwa tekturowe paski: górne części pasków zaokrąglamy na rogach i nacinamy w trzech równych odstępach na głębokość ok. 3 cm.
Etap 4
Wszystkie trzy tekturowe kawałki z poszczególnymi piętrami nacinamy na dole w dwóch miejscach ok. 2 cm od krawędzi, także na głębokość około 3 cm. Do łączących pasków wsuwamy kolejno: drzewa wysokie, średnie, krzewy -„nacięcie w nacięcie” , dopasowujemy je starannie, a jeśli jest taka potrzeba, nacięcia delikatnie powiększamy.
Etap 5
Konstrukcja naszego zimowego lasu jest gotowa, możemy więc rozłożyć wszystkie elementy – w ten sposób będzie je łatwiej pomalować. Dwa łączące paski oraz pierwsze i trzecie piętro lasu malujemy farbami plakatowymi (grubym pędzlem) na czarno, piętro drugie – na biało. Po wyschnięciu farb dodatkowo delikatnie cieniujemy kontury czarnych części na biało, białych na czarno – grubym pędzlem z niewielką ilością farby.
Etap 6
Do korony dużego drzewa przyklejamy koło wycięte z białej bibuły. Teraz kolej na namalowanie (cienki pędzlem): na koronach czarnych drzew – białych gałęzi, na świerkowych gałązkach – śniegowych, delikatnych falbanek; na krzewach – gałązek; pod krzewami – oszronionych suchych trawek; na białych świerkach – czarnych gałązek i falbanek.
Etap 7
Po wyschnięciu farb, ponownie łączymy wszystkie części w całość i ozdabiamy cekinami oraz samoprzylepnymi pojedynczymi diamencikami, które podkreślają magiczny charakter naszej pracy. Po bliższym przyjrzeniu się możemy dostrzec migoczące w świetle wschodzącego księżyca płatki śniegu, zimowe kwiaty, tajemnicze oczy…
Miłej zabawy!
Propozycję zabawy przygotowała Alicja