11 sierpnia 2022

Ławica rybek

60 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki, a rozgrzane słońce wysyła do nas palące promienie i powoduje upał nie do zniesienia, wtedy szukamy różnych sposobów na lepsze samopoczucie. Jeśli tylko możemy to korzystamy z wodnych kąpieli, chowamy się w cieniu, pijemy dużo wody, zajadamy lody, jeśli jesteśmy w domach to zasłaniamy okna, włączamy wiatraczki i klimatyzację… Naszym sposobem na dokuczliwy upał będzie dzisiaj wyprawa do morskiej, plastycznej krainy; nie zostaniemy jednak na rozgrzanej w słońcu plaży, ale zanurzymy się głęboko pod wodę, tam gdzie chłodno i przyjemnie, gdzie żyją kolorowe rybki. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej ławicę małych, tęczowych rybek. Ta ogromna rodzina, żyjąca w głębinach morskich, czuje się razem bezpieczniej niż w pojedynkę. Ławica może składać się z kilku, kilkuset, kilku tysięcy, a nawet miliona osobników. Tworzona jest zazwyczaj przez małe rybki będące przedstawicielami tego samego gatunku, chociaż spotykane są ławice składające się z różnych gatunków. Dzisiejszą pracę można wykonać samodzielnie lub w zespole. Nasza plastyczna ławica rybek będzie składała się z około 20 osobników, ale jeśli zdecydujesz się wykonać ją z kimś jeszcze, będzie znacznie większa.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap 1

Wykonanie pracy rozpocznij od namalowania fal na kartce z bloku malarskiego Art Deco farbami plakatowymi w kolorach – niebieskim, granatowym, fioletowym i białym. Falami pokryj całą kartkę, pobaw się kolorami, niech się ze sobą delikatnie połączą. Zamalowaną kartkę pozostaw do wyschnięcia.

Etap 2

Wykorzystaj gotowe szablony rybek lub narysuj je samodzielnie. Przygotowane rybki pokoloruj kredkami metalicznymi – do pomalowania jednej rybki użyj kilku kolorów. Następnie na-maluj na nich markerami metalicznymi delikatne łuski – falbanki, zygzaki, kreski, kropki, kratki…
Metaliczne odcienie kredek i markerów idealnie pasują do pomalowania ciał rybek pokrytych świecącymi łuskami.

Etap 3

Teraz kolej na wycięcie nożyczkami wszystkich rybek i ułożenie ich na pomalowanej kartce. Ułóż je blisko siebie, następnie klejem biurowym przyklej je do kartki. Wszystkim rybkom przyklej ruchome oczka.

Etap 4

Czarnym markerem dorysuj rybkom buzie oraz płetwy. Na wybranych rybkach (możesz na wszystkich) przyklej małe cekiny. Posmaruj rybki klejem biurowym i posyp je cekinami.

Etap 5

Kończąc pracę namaluj na kartce bąbelki powietrza wypuszczane przez oddychające rybki – zanurz delikatnie koniec papierowej rurki w farbie plakatowej (w kolorach – białym, granatowym, fioletowym) i zrób nad rybkami i pomiędzy nimi pieczątki w kształcie kółeczek.

Praca gotowa.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon