27 sierpnia 2021

Letnie słoneczko – wspomnienie z wakacji

około 90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Lato to cudowny czas relaksu i wakacyjnego wypoczynku. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam letnie wędrówki i dalekie podróże, podczas których mogę poznawać nowe, ciekawe miejsca i ludzi. Czasami jednak mam ochotę poleniuchować na plaży w promieniach rozgrzanego słońca. Niestety ta pora roku pomalutku dobiega końca, dlatego spróbujemy dzisiaj wyczarować plastyczne, magiczne słońce, które zostanie z nami mimo kończących się wakacji.

Do wykonania letniego słońca potrzebne będą:

Etap I

Na tekturze o wymiarach około 40×40 cm narysuj za pomocą cyrkla duże koło, po czym używając podkładki wytnij je nożykiem do cięcia tektury. Wycięte koło zamaluj czarną temperą, możesz pomalować je dwukrotnie, tak żeby kolor był intensywny.

Etap II

Na kartce z bloku rysunkowego narysuj bajkowe promienie przypominające wyglądem rośliny, możesz skorzystać z gotowych szablonów szablon_liście-promyki-słońca przygotowanych przeze mnie. Wytnij nożyczkami narysowane promienie, następnie odrysuj je na tekturze; postaraj się odrysować dużo elementów: im słońce będzie miało więcej promieni, tym będzie bardziej efektowne. Używając podkładki powycinaj je nożykiem do cięcia tektury lub nożyczkami.

Etap III

Szary papier o wymiarach około 20×20 cm zgnieć w kulkę i wyprostuj, posmaruj zewnętrzną część okrągłego pudełka po serku klejem introligatorskim i przyklej szary papier, a nieprzyklejone brzegi zawiń do środka pudełka. Sprawdź czy masz wystarczającą ilość promieni: ułóż na pomalowanej tekturze słońce z oklejonego pudełka i wyciętych promieni, jednak nie przyklejaj jeszcze elementów. Jeśli uznasz, że promienie są za długie, możesz je skrócić, przycinając delikatnie nożyczkami ich końce.

Etap IV

Narysuj ołówkiem na tekturze: oczy, brwi, nos, uśmiech i okrągłe policzki, a następnie wytnij je nożyczkami. Klejem uniwersalnym przyklej wszystkie elementy na okrągłym pudełku.

Etap V

Teraz kolej na pomalowanie wszystkich części temperą w kolorze: żółtym, złotym i pomarańczowym. Wyciśnij na paletę farby z butelki, ułóż na gazecie promienie i okrągłe pudełko, następnie starannie je pomaluj. Wszystkie elementy muszą dokładnie wyschnąć.

Etap VI

Posmaruj klejem introligatorskim brzeg pudełka, przyklej je na środku tekturowego koła, połóż na nim na około 10 min. ciężką książkę, żeby sklejane elementy dobrze się połączyły. Przyklej wszystkie promienie dookoła okrągłego pudełka: zacznij od najdłuższych, następnie przyklej mniejsze, na końcu najmniejsze. Te najdłuższe posmaruj dokładnie klejem na całej ich długości i przyklej, te krótsze posmaruj tylko na końcach, przyklej, a po wyschnięciu delikatnie odegnij je od tektury. Pomaluj delikatnie złotą temperą brzeg koła.

Letnie słońce gotowe, może teraz zostać z Tobą mimo że lato powoli się kończy.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała: Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 4/5
11 lipca 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon