5 listopada 2022

Listopadowy deszcz i kolorowa parasolka

ok.60 minut Poziom trudności: 4/5

Płyną niebem ciemne chmury, wiatr w kominie śpiewa i ostatnie złote liście opadają z drzewa. Listopadowa piosenka jak deszczu kropelka, listopadowa piosenka kap, kapu, kap… To słowa starej piosenki, która w cudowny sposób opisuje jesienną aurę, charakteryzującą się przenikliwym chłodem i zimnym deszczem. Mimo wszystko ta okropna pogoda ma swój urok, ponieważ sprzyja plastycznym zabawom w ciepłym, bezpiecznym domu, przy stole oświetlonym lampą jak słońcem. Korzystając z tego jesiennego czasu, zapraszam Was dzisiaj do zabawy plastycznej przedstawiającej listopadowy deszcz i kolorową parasolkę.

Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania ołówkiem na cienkiej tekturze kropel deszczu, następnie wytnij je i przyklej klejem uniwersalnym na tekturze z okładki bloku A4. Na około 10 minut połóż na przyklejonych kroplach coś ciężkiego, np. książkę, by sklejane elementy dobrze się ze sobą połączyły.

Etap II

Kartkę z bloku rysunkowego zgnieć mocno w kulkę, a następnie wyprostuj, połóż ją na tekturze z kroplami deszczu, zepnij tekturę i kartkę klamerkami do bielizny, po czym zamaluj kartkę niebieskimi kredkami o różnych odcieniach. Kolorując przyciskaj mocno kredkę, tak by odbiły się na kartce tekturowe krople deszczu znajdujące się pod kartką. Zamaluj dokładnie powierzchnię całej kartki.


Etap III

Na jednej części z okrągłego pudełka po serkach topionych narysuj ołówkiem przez środek zaokrągloną linię. Przetnij nożyczkami pudełko po narysowanym śladzie, tak żeby potrzebna do pracy część przypominała swoim kształtem parasolkę. Kolorową cienką bibułę porwij na małe kawałki, następnie za pomocą kleju biurowego oklej nimi starannie parasolkę. Posmaruj brzegi oklejonej parasoli klejem biurowym i przyklej ją na środku kartki z kroplami deszczu.

Etap IV

Z papierowych słomek ułóż rączkę parasolki – z dłuższej pręt oraz z mniejszych kawałków uchwyt, następnie przyklej słomki klejem uniwersalnym.

Etap V

Wydrzyj z cienkiej bibuły trzy listki i przyklej je klejem biurowym do kartki. Mazakiem metalicznym narysuj unerwienie listków oraz druty parasolki.

Etap VI

Kartkę z deszczem i parasolką przyklej klejem biurowym na czarnej kartce z bloku technicznego A3, dzięki temu powstanie ramka zwana passe-partout. Z niebieskiej kartki powydzieraj chmury, kałuże i krople deszczu. Klejem biurowym przyklej w górnej części pracy chmury, na dole kałuże, na czarnej kartce krople deszczu.

Praca gotowa, czyli – „Pan Listopad swój parasol mocno w ręce trzyma i powiada, że niedługo przyjdzie do nas zima…”

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon