Mniszek pospolity to ulubiony bohater prac plastycznych młodszych i starszych artystów. Jest wiele ciekawych sposobów przedstawienia tej bardzo znanej rośliny. Jedni nazywają ją mleczem, inni oburzają się, że nie jest to mlecz, tylko mniszek lekarski, jeszcze inni nie zwracają szczególnej uwagi na sposób nazywania tej rośliny. Mniszek ma w sobie niebywałą moc przetrwania, jego nasionka jak spadochronki niesione przez wiatr wędrują daleko w świat, często więc bywa nieproszonym gościem na trawnikach, ogrodowych grządkach czy rabatkach, mimo to zachwyca wyglądem żółtych jak słońce kwiatów i delikatnych dmuchawców. Mniszek pospolity rośnie przez całe lato aż do jesieni, jest rośliną wieloletnią, ma gruby korzeń, z którego wyrastają rozłożone przy ziemi listki oraz długie, puste w środku łodygi, na których znajdują się pojedyncze kwiaty. Dzisiaj chciałam zaproponować Wam wykonanie mniszka trochę w innej formie, a mianowicie w formie rośliny, na którą spoglądamy z góry. Zapraszam do wspólnej zabawy.
Do wykonania pracy potrzebne będą:
- tektura
- cyrkiel Grand
- ołówek Kubuś Maries
- zielona bibuła marszczona Fiorello
- klej biurowy w sztyfcie Amos
- klej uniwersalny w płynie Amos
- sznurek jutowy
- dziurkacz jednootworowy Eagle
- duże pomponiki Fandy – białe, żółte i pomarańczowe
- blok techniczny kolorowy Fiorello(zielone kartki)
- kilka listków mniszka lekarskiego różnej wielkości
- pastele Carioca
Etap I
Pracę rozpocznij od narysowania za pomocą cyrkla i ołówka sporego koła, możesz odrysować koło np. od dużego talerza lub narysować je samodzielnie. Teraz wytnij nożyczkami lub nożykiem do cięcia papieru narysowane koło. Odetnij nożyczkami od zwiniętej bibuły jasnozielonej i ciemnozielonej paski o szerokości około 6 cm, następnie ponacinaj je z jednej strony na paseczki imitujące listki trawy. Z brzegu tekturowego koła zrób dziurkaczem otwór, przełóż przez dziurkę sznurek o długości około 20 cm, a następnie zwiąż jego końce na supełek: w ten sposób powstanie zawieszka pracy.
Etap II
Teraz kolej na wyklejenie tekturowego koła bibułkową trawką. Zacznij od brzegu koła, posmaruj je klejem biurowym dookoła i przyklej pociętą bibułę, delikatnie ją przy tym marszcząc. Przyklej kolejne paski bibuły kierując się do środka koła, oklej starannie całe koło, środek może zostać niewyklejony.
Etap III
Na zielonych kartkach z bloku technicznego odrysuj przyniesione ze spaceru listki mniszka różnej wielkości, wytnij je, pastelami obrysuj ich kontury i dorysuj unerwienie. Wytnij również paski, które będą łodyżkami mniszka.
Etap V
Łodyżki i listki poukładaj na trawce tak jak wskazówki zegara, końce listków i łodyżek umieść w samym środku koła, a następnie przyklej je klejem biurowym. Na końcach łodyżek przyklej klejem uniwersalnym duże pomponiki w kolorach – żółtym, pomarańczowym i białym.
Praca gotowa. Mniszek lekarski w takim wydaniu można wyeksponować w dowolnym miejscu, np. na drzwiach czy na ścianie.
Życzę udanej zabawy.
Propozycję zabawy przygotowała Alicja