Ważka – zwinna, nadwodna akrobatka

90 minut
one

Z palety wakacyjnych wspomnień wybieram dzisiaj spotkanie nad wodą z kimś bardzo wyjątkowym – sprytną i szybką ważką. Trzeba być naprawdę bardzo czujnym i cierpliwym obserwatorem, żeby spotkać ją nad rzeką, wśród szuwarów, grzejącą skrzydełka w słońcu, by za chwilę wzbić się w górę i wykonać dziki taniec.
Zapraszam do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej tego niezwykłego, wielobarwnego owada, w skrzydełkach którego odbija się letnia tęcza, słoneczne promienie, tatarak i woda.

Do wykonania ważki potrzebne będą:

Etap I

Zabawę plastyczną rozpocznij od pomalowania kartki farbami w kolorze niebieskim, granatowym i białym. Zrób to tak, żeby farby wymieszały się ze sobą i przypominały tafle wody, na koniec szerokim pędzlem namaluj delikatne fale. Odłóż kartkę, niech farba dokładnie wyschnie.

Etap II

Z płatków ręcznika papierowego zrób kulki: dwie większe i dziewięć mniejszych. Kolorową bibułę (wybierz swoje ulubione kolory) potnij na kawałki o wymiarach około 12×12 cm, owiń nimi papierowe kulki i dokładnie oklej taśmą bezbarwną.
Ułóż z nich ciało ważki: z dwóch dużych – głowę i tułów, z dwóch małych – oczy, z siedmiu małych – odwłok.

Etap III

Na gazecie narysuj ołówkiem skrzydła ważki, wytnij i przyłóż po obu stronach jej ciała. Jeśli uznasz, że kształt i wielkość są odpowiednie, odrysuj je na folii bąbelkowej i również wytnij. Jeśli skrzydełka narysowane na gazecie wydają ci się nieodpowiednie, możesz narysować je ponownie.

Etap IV

Skrzydełka z folii bąbelkowej pomaluj farbami plakatowymi kolorami tęczy. Pozostaw je do wyschnięcia.

Etap V

Wszystkie kulki przenieś na wyschniętą kartkę: głowa, oczy, tułów, odwłok. Przyklej je do kartki za pomocą kleju uniwersalnego. Możesz położyć na nich dużą, ciężką książkę na około 20 minut, tak żeby klej dokładnie połączył wszystkie części.

Etap VI

Teraz umieść suche skrzydełka po obu stronach owada – posmaruj klejem magicznym tylko ich przeciwległe brzegi i przyklej tak, żeby ich środki delikatnie odstawały od kartki, dzięki czemu uzyskasz efekt przestrzenny. Na małych kulkach przyklejonych przy głowie doklej oczka.

Etap VII

Z pasków bibuły o wymiarach około 10×3 cm wykonaj sznureczki: złap pasek za oba końce i kręć nimi w przeciwnych kierunkach. Zrób z nich czułki i nóżki, przyklej klejem uniwersalnym.

Etap VIII

Narysuj ołówkiem na tekturze kontury różnych roślin. Wytnij je i pomaluj farbami plakatowymi na wybrane przez siebie kolory.
Po wyschnięciu ułóż je na kartce i przyklej klejem uniwersalnym.

Etap IX

Wykonanie pracy zakończ pomalowaniem brzegów kartki zieloną farbą plakatową, tak żeby powstała delikatna ramka.

Ważka – zwiewna, nadwodna akrobatka – gotowa. W jesienny, pochmurny, deszczowy wieczór przywoła miłe wakacyjne wspomnienia.
Życzę udanej zabawy.

Alicja

 

Podobało się? Podziel się z innymi!