7 kwietnia 2021

Żabki z tektury

ok. 90 minut Poziom trudności: 4/5

Nareszcie jest! Nadeszła długo oczekiwana wiosna, a z nią przyleciały ptaki, rozkwitły pierwsze kwiaty, obudziły się ze snu zimowego zwierzęta. Zewsząd słychać radosne odgłosy rozśpiewanych ptaków, brzęczących owadów, kumkających żabek i dzieci spragnionych zabaw na świeżym powietrzu. Dzisiejsza, wiosenna propozycja na zabawę plastyczną to wykonanie kolorowych, radosnych, uśmiechniętych żabek.


Do ich wykonania potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od przygotowania z tekturowych rolek potrzebnych elementów: tułowia (brzuszka z głową) oraz kończyn (łapek przednich i tylnych). Do wykonania jednej żabki potrzebne będą dwie tekturowe rolki. Z jednej wykonaj tułów – spłaszcz rolkę z jednej strony, narysuj ołówkiem na spłaszczonej stronie rolki dwie zaokrąglone części (przypominające kształtem zaokrąglone uszy), na nich umieścisz później oczy; następnie wytnij zaokrąglone części po śladzie ołówka. Z drugiej rolki wykonaj łapki – potnij rolkę na krążki: dwa o szerokości około 2,5 cm i dwa o szerokości około 1,5 cm, przetnij je, tak żeby powstały paski, skróć je do długości około 10 cm. Szersze paski złóż na dwie części – jedna część ma być trochę dłuższa, dłuższe końcówki odegnij w drugą stronę; węższe paski złóż na dwie równe części. Na końcach wszystkich pasków (z jednej strony) powycinaj ostro zakończone palce.

Etap II

Teraz kolej na sklejenie ze sobą wszystkich części. Zacznij od zaokrąglonych elementów rolki: posmaruj je od wewnątrz klejem uniwersalnym i sklej ze sobą, dociśnij mocno i zepnij klamerkami do bielizny na kilka minut. Następnie przyklej łapki – posmaruj proste końce pasków (po przeciwnej stronie wyciętych palców) klejem uniwersalnym i przyklej na dole rolki: z brzegów rolki szersze, od środka rolki węższe, dociśnij sklejane elementy i również zepnij ze sobą na kilka minut klamerkami do bielizny. Możesz też przykleić tylne łapki, tak żeby żabka szykowała się do skoku. Żeby łapki były przy samym ciele, posmaruj części tylnych łapek w miejscu gdzie są doklejone do tułowia i przyklej łapki w miejscach, gdzie zaczynają się palce, dociśnij i zepnij na kilka minut klamerkami. Ja zrobiłam tak z jedną żabką, pozostałe mają przyklejone łapki tylko w jednym miejscu.

Etap III

Teraz pomaluj żabki na wybrane przez siebie kolory. Wyciśnij tempery na paletę i pomaluj dokładnie żabki. Po wyschnięciu farb na ciele żabek wykonaj kolorowe odciski – pieczątki za pomocą folii bąbelkowej. Przyklej oczka. Z kolorowych kartek powycinaj uśmiechy i przyklej klejem uniwersalnym. Jeśli zechcesz, to z czarnej kartki powycinaj wąskie paseczki i zrób z nich rzęsy.

Etap IV

Metalicznymi flamastrami narysuj na żabkach świecące kółeczka i przyklej pomponiki na końcach palców lub na łapkach.

Żabki gotowe. Życzę miłej zabawy.

Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x