19 lutego 2022

Bałwanek – wyklejanka 3D

90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Jeśli tylko zima sypnie porządnie śniegiem, to pora wykorzystać ten czas na ulepienie śniegowych bałwanków. Trzeba tylko odpowiednio się ubrać i do dzieła. Zimy jednak bywają kapryśne i czasami brakuje śniegu, albo biały puch pojawia się tyko na chwilę, by w zaskakującym tempie zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W takiej sytuacji idealne jest stworzenie plastycznego bałwanka, który będzie towarzyszył nam przez całą zimę. Zapraszam więc do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Pracę rozpocznij od wykonania tła. Gładką bibułę w kolorach jasnoniebieskim i granatowym porwij delikatnie na małe kawałki, a następnie, używając kleju biurowego, wyklej nimi kartkę z bloku art deco o formacie A3. Zrób to tak, żeby brzegi kartki nie były wyklejone bibułą, dzięki temu powstanie biała ramka.

Etap II

Dwie białe kartki z bloku rysunkowego zgnieć w kulki, mocno je dociśnij, następnie wyprostuj kartki i ponownie zgnieć. Czynność powtórz kilka razy. Następnie dwie okrągłe części opakowania po serku pleśniowym posmaruj z zewnątrz klejem uniwersalnym i oklej je pogniecionymi kartkami z bloku – przyklej kartki na zewnętrznych stronach, następnie posmaruj boki i przyklej kartki, nieprzyklejone brzegi pozaginaj do środka okrągłych pudełek.

Etap III

Teraz posmaruj klejem uniwersalnym krawędzie (końce) opakowań i przyklej je do kartki z bloku art deco (jedno koło nad drugim). Przyklejane pudełka dociśnij do kartki i chwilę przytrzymaj, tak żeby sklejane części połączyły się ze sobą. Możesz na chwilę położyć na sklejanych elementach książkę. Z czarnych pomponików wykonaj bałwankowe oczy, uśmiech oraz guziki, przyklej je klejem uniwersalnym. Z trzech czerwonych lub pomarańczowych pomponików o różnej wielkości (duży, średni, mały) wykonaj marchewkowy nosek, przyklej pomponiki obok siebie od największego do najmniejszego.

Etap IV

Z tektury wytnij nożyczkami pięć takiej samej wielkości kwadratów i pięć takich samych prostokątów. Klejem uniwersalnym sklej ze sobą wszystkie kwadraty, a następnie wszystkie prostokąty. Ze sklejonych ze sobą figur wykonaj kapelusz, przyklej go klejem uniwersalnym na głowie bałwanka. Wykonaj również gałązkowe rączki – przytnij papierowe rurki na odpowiednie długości, ułóż z nich gałązki i przyklej do kartki również klejem uniwersalnym.

Etap V

Powycinaj z tektury koła wielkości złotówek i przyklej klejem uniwersalnym tak jak padający śnieg. Z kawałków pogniecionej kartki bloku rysunkowego wykonaj zaspy, przyklej je klejem uniwersalnym tak, żeby były przestrzenne, czyli lekko odstawały od kartki. Na przyklejonych tekturowych kółkach narysuj korektorem proste śniegowe gwiazdki.

Etap VI

Ozdób pracę klejem ze srebrnym brokatem, malując nim kontury tekturowych kół – śnieżynek i kapelusza, delikatnie posmaruj nim brzegi zasp i bałwanka, a następnie rozsmaruj palcem naniesiony klej z brokatem, tak żeby brokat przypominał świecące w słońcu zamarznięte kropelki wody. Na białej ramce – na nieoklejonych brzegach kartki – namaluj klejem z brokatem ozdobne wzorki. Na koniec przyklej na kartce kilka cekinowych gwiazdek.

Zimowy, plastyczny bałwanek gotowy.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon