3 maja 2021

Biedroneczki są w kropeczki – praca przestrzenna

60 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Dzisiejszą zabawę plastyczną rozpoczniemy od bardzo prostej zagadki – co to za sympatyczne owady, proszę powiedzcie sami, ubranka czerwone mają z pięknymi czarnymi kropkami? Jestem przekonana, że odpowiedź znają wszyscy – to oczywiście ulubione przez dzieci i dorosłych biedronki. Wiosną i latem w ciepłe, słoneczne dni można spotkać je wszędzie tam, gdzie rośnie trawa i kolorowe kwiaty. Boże krówki – bo tak są również nazywane – co roku inspirują małych artystów, którzy zastanawiają się jak pokazać te sympatyczne owady w nowej, plastycznej odsłonie. Dzisiejsza propozycja to wykonanie bardzo prostych biedroneczek, które można wykorzystać do stworzenia ciekawych, plastycznych ekspozycji oraz użyć w wielu twórczych zabawach.

Do wykonania biedronek będą potrzebne:

Etap I

Biedronki wykonasz z tekturowych rolek różnej wysokości, tak żeby każda biedronka była innej wielkości, dlatego spłaszcz je delikatnie z jednej strony, następnie skróć niektóre z nich (od spłaszczonej strony) odcinając nożyczkami niewielkie kawałki. Na spłaszczonych końcach narysuj ołówkiem półkola – tak żeby zaokrąglić brzegi rolek. Odetnij po śladzie brzegi rolek. Odcięte kawałki (te, które powstały podczas skracania rolek) poprzecinaj na wąskie krążki, następnie przetnij je na paski, z których wykonasz czułki.

Etap II

Teraz kolej na sklejenie zaokrąglonych brzegów rolek – posmaruj je od środka klejem uniwersalnym, wsuń dwa paski (czułki) między sklejane elementy rolki, dociśnij je mocno, przytrzymaj chwilę i zepnij klamerkami do bielizny na około 5 minut, by sklejane części dobrze się ze sobą połączyły.

Etap III

Sklejone tekturowe rolki pomaluj czarną farbą plakatową. Możesz zrobić to dwukrotnie, by farba dokładnie pokryła tekturę.

Etap IV

Na czerwonej kartce z bloku narysuj ołówkiem koła (nie muszą być idealne). Do wykonania jednej biedronki potrzebne będzie jedno koło, mniej-więcej wielkości rolki, do której zostaną przyklejone skrzydełka. Wytnij narysowane koła po śladzie, przetnij wszystkie na pół, a następnie z jednej strony każdej połówki odetnij mały fragmencik, tak żeby powstały skrzydełka – pancerzyki. Ponieważ biedronki pod czerwonymi pancerzykami mają ukryte jeszcze przezroczyste, delikatne skrzydełka, powycinaj je z folii bąbelkowej (tak żeby były trochę większe od tych czerwonych).

Etap V

Klejem uniwersalnym przyklej skrzydełka do tekturowej rolki, najpierw z folii bąbelkowej, następnie te czerwone; zrób to tak, żeby skrzydełka z folii wystawały lekko spod czerwonych.

Etap VI

Teraz kolej na czarne kropki na czerwonych skrzydełkach. Zaproponuję ci kilka sposobów wykonania kropek:

  1. pomaluj delikatnie folię bąbelkową czarną farbą plakatową, wykonaj z niej na skrzydełkach pieczątki: przyłóż pomalowaną folię do skrzydełek, dociśnij, postaraj się nie przesuwać folii, żeby uniknąć rozmazania kropek;
  2. narysuj ołówkiem na czarnej kartce kółeczka – kropeczki, powycinaj je i przyklej do skrzydełek;
  3. namaluj kropki na skrzydełkach czarnym flamastrem.

Przyklej do rolki oczka, na końcach czułków pomponiki.

Biedronki gotowe. Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon