16 października 2023

Brokuł z rolki – praca 3D

90 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Doskonale wiemy, jak ważne są warzywa w naszej codziennej diecie: są dla nas najlepszym źródłem witamin, zwiększają odporność, dostarczają nam błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiegają wielu chorobom. Można przygotować z nich wiele bardzo smacznych dań. Jesienią łatwo dostępne – na ryneczkach, w sklepikach, w naszych przydomowych ogródkach. Spośród wielu barwnych warzyw wybrałam bohatera dzisiejszej plastycznej zabawy, jest nim brokuł. To warzywo szczególne, które jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Jest odmianą kapusty, zwany jest też zielonym kalafiorem, a składa się z ciasno ułożonych różyczek, które wyrastają na grubej, krótkiej łodydze. Nie wszyscy wiedzą, że różyczki te są kwiatkami, które nie zdążyły zakwitnąć; gdyby nie zostały zebrane pojawiłyby się w ich miejscu żółte kwiatki. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania brokuła.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od wykonana z gazety dziewięciu kulek o wielkości pomidorków koktajlowych – zgnieć mocno spore kawałki gazety w kulki, posmaruj odstające końce klejem uniwersalnym, mocno dociśnij i chwilę przytrzymaj, tak żeby powstały zwarte bryły.

Etap II

Szary papier porwij na drobne kawałki, następnie używając kleju uniwersalnego oklej dokładnie wszystkie papierowe kuleczki. Po wyschnięciu kuleczek sklej je ze sobą za pomocą kleju uniwersalnego, kulki ułóż w formie kwiatka – jedna kulka w środku, pozostałe kulki doklej dookoła. Przytrzymaj chwilę sklejane elementy.

Etap III

Z szarego papieru powydzieraj paski i oklej nimi górną część rolki, przyklejając ich końce tak żeby paski odstawały ponad rolkę. Dolną część rolki zaklej paskami: całą rolkę oklej dokładnie drobnymi skrawkami szarego papieru.

Posmaruj klejem uniwersalnym odstające paski i przyklej do nich sklejone ze sobą papierowe kuleczki; jeśli została Ci jakaś kulka, doklej ją od spodu, do tych przyklejonych.

Etap IV

Po dokładnym wyschnięciu kleju pomaluj zieloną (jasną i ciemną) temperą papierowy brokuł. Zrób to dwukrotnie, tak żeby starannie pokryć zieloną farbą całą powierzchnię pracy. Pozostaw do wyschnięcia.

Folię bąbelkową pomaluj pędzelkiem ciemnozieloną temperą i zrób na papierowych kulkach  pieczątki w kształcie kółeczek.

Etap V

Na tekturowej rolce przyklej ruchome oczka. Czerwoną kredką dorysuj na rolce uśmiech i owalne rumieńce. Zieloną i czarną kredką obrysuj odciśnięte za pomocą folii bąbelkowej kółeczka. Zieloną kredką pokoloruj dolną część rolki.

Plastyczny brokuł gotowy.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon