27 czerwca 2022

Domek dla szpaków – wyklejanka

około 90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Wiosna i lato to czas, kiedy na świat przychodzą ptasie dzieci. W bezpiecznych, mięciutkich gniazdkach wykluwają się z jajeczek nagie, bezbronne pisklęta. Ptasi rodzice mają naprawdę dużo pracy, by wykarmić wiecznie głodne maluszki, uwijają się jak mogą by zaspokoić potrzeby swoich pociech. Ptasie gniazdka powstają w różnych miejscach – w trawie, na drzewach, na kominach, na słupach, w szczelinach budynków, no i oczywiście w drewnianych domkach wykonanych przez człowieka. Takie budki lęgowe mam u siebie na szopce, mieszkają w nich rodziny szpaków i wróbelków. Co roku czyszczę te drewniane domki, by nowi lokatorzy mogli w nich zamieszkać. Tematem dzisiejszej pracy jest właśnie domek dla szpaków w wiosennej scenerii, w otoczeniu kwitnącego drzewa. Jeśli masz ochotę na wspólną zabawę, to zapraszam.


Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Na kartce z bloku Art Deco (ma grubsze karty i ciekawą strukturę) wykonaj tło rysując koła kredkami w różnych odzieniach koloru niebieskiego i fioletowego. Zamaluj w ten sposób całą powierzchnię kartki.

Etap II

Szary papier potnij na paski o długości około 20 cm i szerokości 10 cm. Paski pozwijaj ciasno, tak żeby wyglądały jak sznureczki. Z wykonanych sznureczków ułóż gałązki drzewa, z lewej strony kartki ułóż obok siebie dwa sznureczki (fragment pnia), następnie poukładaj wyrastające z pnia gałązki.

Między gałązkami umieść na chwilę pudełko po mydle (za chwilę zrobisz z niego budkę), po to żeby zostawić miejsce na ptasi domek. Teraz klejem uniwersalnym poprzyklejaj do kartki wszystkie gałązki. Połóż na pracy ciężką książkę, by gałązki dobrze przykleiły się do kartki.


Etap III

Kolej na wykonanie budki lęgowej. Z kartonu zrób daszek – wytnij trójkąt, dopasuj go do szerokości budki, odrysuj i wytnij więcej takich figur, wytnij i sklej ze sobą klejem uniwersalnym tyle tekturowych trójkątów, żeby daszek pasował do głębokości pudełka.


Etap IV

Używając kleju uniwersalnego oklej szarym papierem pudełko i tekturowy daszek. Z jednej strony posmaruj je klejem i przyklej do kartki. Połóż na chwilę na sklejanych częściach pracy ciężką książkę, by połączyły się dobrze ze sobą.


Etap V

Wytnij z tektury dwa takie same prostokąty i przyklej je na daszku budki.


Na czarnej kartce z bloku odrysuj od nakrętki kleju koło (imitujące wejście do ptasiego domku) i przyklej je do budki.

Grubym końcem markera namaluj na domku paski imitujące deski, cieńszym końcem narysuj kropki imitujące główki gwoździ.

Odetnij kawałek papierowej rurki i przyklej ją pod kołem.

Etap VI

Na zielonej kartce narysuj dużo małych listków, powycinaj i przyklej przy gałązkach.

Różową, gładką bibułę potnij na małe kwadraciki i pozginaj je do środka, tak żeby przypominały kwiatki, i przyklej je pomiędzy listkami.

Etap VII

Na dwóch czarnych, dużych pomponikach przyklej klejem uniwersalnym małe oczka. Wytnij z pomarańczowej kartki małe trójkąciki (dzióbki) i również przyklej na pomponikach. Teraz przyklej szpaczki na gałązce obok siebie – to ptasi rodzice, mama i tata, tulą się do siebie zmęczeni po ciężkim dniu; na gałązce, bo w domku ciasno, dzieci urosły i już niedługo będą uczyły się latać.

Praca gotowa. Życzę udanej zabawy!

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 4/5
11 lipca 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon