Gra: kółko i krzyżyk

40 minut
two

Zbliża się sezon wyjazdowy, wielu z nas czekają długie podróże, by dojechać na działki lub wakacje. Co można zrobić, by nie męczyć rodziców ciągłym „a ile jeszcze?”. Może znaleźć jakieś zajęcie na drogę?! Na przykład własnoręcznie zrobioną grę, która wszędzie się zmieści i można zagrać w nią na przykład z rodzeństwem! Dziś pokażę, jak łatwo i szybko zrobić kieszonkowe kółko i krzyżyk.

gra na drogę

Potrzebujemy:

  • Ciasto-Plasto
  • farby wodoodpornej (do tkanin, albo akrylowej) i cienkiego pędzla
  • kleju do tkanin
  • nożyczek
  • dwa sznurki po około dwadzieścia centymetrów
  • ołówka, linijki i ekierki

ciasto plasto

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Rysujemy ołówkiem dwa przylegające do siebie kwadraty o bokach około piętnastu centymetrów. Trzeba pamiętać, aby z każdej strony zostawić około dwóch,  trzech centymetrów wolnego materiału. Następnie wycinamy całość wraz z odłożonym zapasem.

wycinanie zabawa

Etap II: Znów ołówkiem rysujemy planszę do gry kółko i krzyżyk. Powinna znajdować się po środku jednego z kwadratów. Później poprawiamy rysunek farbą. 

Jeśli chcemy, planszę można jeszcze dodatkowo ozdobić, albo użyć większej ilości kolorów. Przed przejściem do kolejnego etapu musimy poczekać, aż farba wyschnie.

gra w kółko i krzyżyk

niebieskie kontury

Etap III: Wycinamy rogi materiału tak, jak na zdjęciu. Ukos powinien znajdować się po stronie dłuższego boku materiału. Następnie nakładamy klej na krótsze krawędzie materiału, w miejscach narysowanych ołówkiem linii układamy sznurki i sklejamy materiał tak, by sznurek znalazł się z środku zagięcia.

wycinanie materiału przyklejanie sznurka

Etap IV: Odkładamy materiał, by klej mógł wyschnąć. W tym czasie robimy z Ciasto-Plasto talarki i oznaczamy je symbolami kółka i krzyżyka. Pionków powinno być po sześć każdego z dwóch rodzajów. 

kolorowe kulki z ciasto plasto

Etap V: Odkładamy pionki do zastygnięcia, a w tym czasie wracamy do robienia woreczka.

Znów nakładamy klej na brzegi materiału. Klej powinien być tylko na jednym „kwadracie” i koniecznie od strony namalowanej planszy. Później zginamy materiał na pół i zostawiamy do wyschnięcia. Można położyć coś ciężkiego, żeby woreczek równo się skleił.

woreczek na wyjazd

woreczek na kulki

Teraz wystarczy poczekać, aż klej wyschnie. Woreczek odwracamy na drugą stronę i gotowe! Wrzucamy do środka pionki i można wyruszać w podróż!

czas wolny gra

wyjazd z grą w kółko i krzyżyk

Agata