10 stycznia 2019

Grafika na styropianie

ok. 30 minut Poziom trudności: 1/5
0 0 votes
Ocena publikacji

W fiorelkowych tutorialach mogliśmy poznać już parę technik graficznych. Tworzyliśmy na szkle, piance lub kalce. Dzisiaj przyszedł czas na styropianu. Mieliście kiedykolwiek do czynienia z linorytem? Jest to technika graficzna, która polega na wykonaniu odbitki rysunku wyżłobionego w linoleum. My jednak trochę nagniemy zasady i wykorzystamy właśnie styropian, dzięki czemu nie trzeba będzie posiadać specjalistycznych materiałów, czy narzędzi. To co, gotowi? W takim razie zaczynamy!

Czego będziemy potrzebować:

Etap 1

Tak jak wspomniałam na początku, tym razem naszą matrycą będzie styropian, a konkretnie tacka styropianowa. Taką tackę często dostajemy w sklepie spożywczym, po włoszczyźnie lub innych produktach typu take out. Nanosimy na nią szkic obrazka lub od razu przechodzimy do „ rycia”. Najlepiej sprawdzi się ołówek lub długopis. Pamiętajcie, aby nie skupiać się na detalach i małych elementach, ponieważ zwyczajnie nie będą widoczne na naszych odbitkach. 

Etap 2

Jeśli obrazek jest już gotowy, możemy nanieść na całą matrycę farbę. Ja wybrałam do tego gwasz, który bardzo ładnie i bezproblemowo rozprowadza się na całej powierzchni styropianu. Jeśli będziecie mieli problem ze zbyt śliską powierzchnią i nie trzymającą się farbą, wystarczy przetrzeć ją trochę delikatnym papierem ściernym i gotowe.

Etap 3

Do matrycy przykładamy kartkę papieru (lub na odwrót), następnie ręką dociskamy i gładzimy całą powierzchnię, aby nasza odbitka nie miała białych plam.

Tak naprawdę tu zaczyna się najlepsza zabawa, ponieważ nasza matryca jest wielokrotnego użytku. Możemy nakładać różne kolory, nie musi być jeden. Jak się bawić to na całego. ?

Pamiętajcie jednak, aby od czasu do czasu przejechać wykałaczką wydrążone wcześniej linie, szczególnie tam, gdzie nazbierało się sporo farby. Inaczej nasz obrazek nie wyjdzie tak jak byśmy oczekiwali i tam gdzie powinny być białe kontury, będzie plama farby.

Ile zdołaliście zrobić odbitek? A może już ktoś z Was zapragnął jeszcze bliżej poznać inne techniki związane z grafiką?

Zobaczcie również inne techniki malarskie TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon