27 września 2021

Jesienny sad – praca z tektury

około 90 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Jesienią, jesienią sady się rumienią, czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią… Tak zaczyna się mój ulubiony wiersz autorstwa Marii Konopnickiej, która opisuje piękne, bogate w owoce jesienne sady. Jesień w sadzie to szczególny czas – gałęzie drzew jak dłonie dźwigają ciężkie, dojrzałe owoce, które trzeba zerwać i przetworzyć. Zanim sad zapadnie w zimowy sen, podaruje nam smaczne soczyste jabłka, gruszki, śliwki, a potem zrzuci kolorowe liście.


Dzisiejsza propozycja to wykonanie jesiennego sadu. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Do wykonania owocowych drzewek potrzebne będą:

Etap I

Jeśli chcesz wykonać sad, to musisz przygotować kilka drzewek (proponuję wykonać 5), dlatego przetnij tekturowe rolki po ręcznikach papierowych, tak żeby drzewka miały różną wysokość. Z tekturowych rolek wykonasz pnie drzew. Ułóż obok siebie rolki, spłaszcz je delikatnie i na końcach (z jednej strony) narysuj ołówkiem zaokrąglone linie, następnie odetnij po narysowanych liniach części rolek, tak żeby były one z jednej strony zaokrąglone.

Etap II

Na tekturze (sztywnej okładce z bloku) narysuj ołówkiem korony drzew w kształcie chmurek i wytnij je nożyczkami. Zaokrąglone brzegi rolek lekko ponacinaj (z obu stron).

Etap III

Posmaruj zaokrąglone brzegi rolek od środka klejem introligatorskim, wsuń w nacięcia korony wycięte z tektury, dociśnij brzegi rolek do koron, chwilę przytrzymaj i zepnij sklejane części klamerkami na około 5 minut.

Etap IV

Ze skrawków tektury pozostałej po wycinaniu koron drzew powycinaj paski: z nich wykonasz konary. Przyklej je klejem introligatorskim z jednej strony tekturowych koron, tak żeby przypominały grube gałęzie.

Etap V

Teraz kolej na pomalowanie farbami plakatowymi wszystkich drzewek. Zacznij od pomalowania pni i gałęzi brązową farbą plakatową, następnie pomaluj korony drzew; użyj do tego nie tylko zielonej farby, ale również żółtej, pomarańczowej i czerwonej, mamy przecież jesień. Korony z drugiej strony zamaluj całe, a po wyschnięciu farb domaluj szerokim pędzelkiem konary.

Etap VI

Na pniach i konarach drzew narysuj pastelami linie w kolorze czerni, brązu, zieleni, podkreślające wygląd kory.
Na koronach drzew przyklej klejem introligatorskim pomponiki (jabłka) różnej wielkości w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym.

Etap VII

Na własnoręcznie wykonanych wycinankach w kolorach jesiennych liści narysuj kredkami malutkie listki, wytnij je małymi nożyczkami i przyklej klejem biurowym przy pomponikach. Na pomponikach narysuj czarnym markerem kropeczki (zagłębienia kielichowe).

Etap VIII

Z drugiej strony drzewek przyklej pomponiki w kolorze śliwek – niebieskie, fioletowe, różowe, oraz listki.

Sad owocowy jest gotowy. Możesz wyeksponować swoją pracę w trzech odsłonach – sad jabłoni, sad ze śliwami oraz sad mieszany z jabłoniami i śliwami.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon