6 lipca 2020

Kogucik z kartonu

40 minut Poziom trudności: 5/5

Dzisiejsza propozycja to wykonanie prostego, kolorowego kogucika. Kogut to król wiejskiego podwórka, tam właśnie można go spotkać dumnie kroczącego, obserwującego swoje terytorium. Wczesnym rankiem można usłyszeć, jak głośno pieje i budzi wszystkich dookoła. Szkoda tylko, że na wsi takich miejsc gdzie mieszkają kury, kaczki, gęsi jest coraz mniej… Coraz częściej nawet dzieci mieszkające na wsi nie mają okazji na żywo zobaczyć zwierząt z gospodarstwa. Nasz plastyczny kogucik nie będzie budził nas z samego rana głośnym pianiem, będzie grzecznie stał, ładnie wyglądał i przypominał nam wiejską zagrodę.

Do wykonania kogucika potrzebne będą:

Etap 1

Wykonanie pracy rozpocznij od narysowania na białej kartce konturu koguta. Możesz skorzystać z szablonu przygotowanego przeze mnie – szablon kogucik. Wytnij go, następnie odrysuj na tekturze i również wytnij. Na czerwonej, złożonej na pół kartce narysuj: dziób (możesz odrysować go z części szablonu), grzebień w kształcie serca (to ta część, która jest na głowie!) i korale (to z kolei ta część, która jest pod gardłem) w kształcie łezki. Wytnij elementy, które dzięki złożeniu kartki otrzymasz podwójnie, i przyklej do tekturowego koguta z obu stron. Przyklej też z obu stron oczy.

Etap 2

Z obu stron kogucika narysuj wzory: falbanki, zygzaki, fale, koła… Możesz rysować od razu czarnym mazakiem, ale jeśli chcesz wcześniej zaplanować ozdoby, możesz narysować je ołówkiem, a następnie poprawić czarnym mazakiem. Wzory pokoloruj kredkami.

Etap 3

Na kolorowych kartach narysuj proste piórka w kształcie listków. Powycinaj je; możesz wyciąć od razu kilka piórek ze złożonych ze sobą kartek. Na wyciętych piórkach narysuj czarnym mazakiem kreski, tak żeby przypominały swoim wyglądem prawdziwe ptasie pióra; możesz też ponacinać piórka wzdłuż tych linii – pamiętaj tylko o zachowaniu bezpiecznej odległości od środka, żeby piórko się nie rozdarło. Przyklej je z obu stron w miejscu ogona i skrzydeł.

Etap 4

W plastikowej nakrętce umieść plastelinę, wbij w nią długą wykałaczkę (jeśli uważasz, że jest za długa, możesz ją skrócić obcinając kawałek wykałaczki nożyczkami), następnie umieść na niej kogucika. Z kolorowej bibuły wytnij kwadrat o wymiarach 12×12 cm. Owiń nakrętkę bibułą (postaw kogucika z nakrętką na bibule, podnieś końce bibuły do góry osłaniając nakrętkę, zwiąż ją sznurkiem lub tasiemką powyżej nakrętki, zawiązując kokardę).

Kogucik gotowy. Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon